Ośrodki dla cudzoziemców
W całym kraju najwięcej osób, ubiegających się o ochronę międzynarodową mieszka w Białymstoku, Łukowie i Bezwoli. Większość stanowią obywatele Rosji, Ukrainy oraz Tadżykistanu.
609 dzieci jest w trakcie procedury uchodźczej i uczęszcza do szkół podstawowych. Natomiast 152 osoby mogą rozpocząć naukę w szkołach ponadpodstawowych. W tzw. zerówkach jest 80 dzieci. Wszyscy zostali poinformowani o obowiązujących zaleceniach i ograniczeniach związanych ze stanem epidemii koronawirusa.
Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC), zapewnia uchodźcom pomoc socjalną oraz kieruje dzieci do szkół, ponieważ ich edukacja jest istotnym punktem wsparcia. Wszyscy uczniowie dostają również wyprawkę czyli m.in. podręczniki szkolne. Natomiast, nowi uczniowie najpierw odbywają przygotowujące lekcje z języka polskiego, które zapewnia UdSC.
Lekcje języka polskiego
Wiele dzieci z obcych krajów nie zna jeszcze języka polskiego. Na zlecenie urzędy opracowany został program nauczania wraz z rozwiązaniami metodycznymi dla dzieci rozpoczynających naukę w Polsce. Został przygotowany specjalny podręcznik nauczyciela, który zawiera scenariusze zajęć oraz materiały edukacyjne.
Dzieci, które słabo znające język polski mają prawo do pomocy asystenta międzykulturowego czyli osobę znającą język kraju z którego pochodzi dziecko.
Lekcje języka polskiego, które odbywają się w ośrodkach dla cudzoziemców prowadzone są przez szkołę językową. Zatrudnia ona nauczycieli doświadczonych w nauce języka polskiego jako obcego. Nauczyciel prowadzący zajęcia pozostaje w kontakcie ze szkołami, do których uczęszczają dzieci.
24@bialystokonline.pl