Nawet jeśli wydaje nam się, że załatwienie własnych spraw zajmie nam zaledwie kilka chwil, nie należy pozostawiać w zamkniętych samochodach dzieci i zwierząt. Szczególne, gdy na zewnątrz panują już letnie upały, które powodują, że wnętrze pojazdu zamienia się w swego rodzaju duszną i gorącą szklarnię. Jak podkreślają podlascy policjanci, wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Odpowiedzialność karna
Warto pamiętać, że zarówno funkcjonariusze, jak i osoby postronne mają prawo użycia wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu dziecka lub zwierzęcia, jeśli zauważą, że nie wykazuje ono żadnej reakcji na bodźce zewnętrzne, a wezwane służby ratunkowe nie dotarły jeszcze na miejsce. W takim przypadku świadkowie nie muszą obawiać się poniesienia żadnych konsekwencji prawnych za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa działają w myśl tak zwanej wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.
Policjanci przypominają, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia. Stróżowie prawa apelują do nas o zachowanie czujności i informowanie ich o sytuacjach pozostawienia dzieci lub zwierząt w rozgrzanym pojeździe za pośrednictwem numeru alarmowego 112.
24@bialystokonline.pl