Wolontariusze poszukiwani
Jeżeli macie skończone 18 lat, dużo czasu między 20 a 26 maja i chcecie wziąć udział w przygotowaniach i działać przy Dniach Sztuki Współczesnej, możecie się zgłosić. Napiszcie kilka zdań o sobie (co potraficie, w jakich działaniach najlepiej się czujecie, jakie znacie języki, pełne imię i nazwisko oraz numer telefonu). Zgłoszenia są przyjmowane do 30 kwietnia pod adresem: urbanska@centrumzamenhofa.pl. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
DSW po raz 34.
Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.
- Mając na uwadze trendy rozwijające się w ostatnich latach na świecie, w tym także w Polsce: rozpad wartości i upadek tzw. ludzkiej przyzwoitości, dominację człowieka nad przyrodą, ignorancję i brak szacunku dla zwierząt, ograniczanie wolności i swobód, przy jednoczesnym narastaniu niepokojów i tryumfie populizmu - prezentujemy najnowszą, 34. edycję Dni Sztuki Współczesnej. Edycję, której wspólnymi mianownikami są niepokój, ferment, niezgoda i opór - piszą organizatorzy imprezy z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Podczas tygodnia wypełnionego teatrem, muzyką, sztuką wizualną, performansem, kinem, literaturą i wymianą myśli, będą mieli szansę zaprezentować się artyści, którzy w swojej twórczości komentują to, o czym wielu woli milczeć, konfrontują się z tym, od czego wielu ucieka. Tych, którzy unikają prostych odpowiedzi, podejmują debatę, obnażają głupotę, wytrącają z równowagi, widzą więcej. Tych, którzy odnoszą się do niepokojów, filtrując je przez własną wrażliwość - niezależnie od tego, czy myślimy o fermencie wartości, wrzeniu w skali makro, czy też niepokoju intymnym.
"Jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?" - zapytają twórcy w czasie tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej.
Organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy. Ujawnili kilku artystów, którzy zawitają do Białegostoku. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprezentuje spektakl "Głód", a Komuna//Warszawa - "Nigdy więcej wojny". Zagrają m.in. Polo i Sonar. Będzie też specjalny pokaz głośnego filmu "Siedzący słoń".
Kto stworzył plakat imprezy?
Autorem tegorocznego plakatu DSW jest Grzegorz Laszuk. Urodzony w 1967 roku, z wykształcenia prawnik, z pasji - muzyk, grafik, performer i reżyser. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, współzałożyciel grupy teatralnej Komuna//Warszawa.
Uważany za jednego z najciekawszych twórców średniego pokolenia. Współpracuje m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Gutek Film, Filharmonią Narodową, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Fundacją Bęc Zmiana. Jest autorem plakatów m.in. do "Hamleta" i "Oczyszczonych" Krzysztofa Warlikowskiego, "Stosunków Klary" Krystiana Lupy i "Uroczystości" Grzegorza Jarzyny.
anna.d@bialystokonline.pl