Długotrwała przerwa w dostawie energii. Służby ćwiczyły na wypadek blackoutu

2022.10.14 09:30
W Sokółce odbyły się ćwiczenia reagowania kryzysowego AMPER 22. Policja, strażacy, żołnierze WOT oraz specjaliści od zarządzania kryzysowego ćwiczyli współpracę oraz sprawdzali procedury reagowania sił w sytuacji długotrwałych przerw w dostawie energii.
Długotrwała przerwa w dostawie energii. Służby ćwiczyły na wypadek blackoutu
Fot: WOT

W akcji AMPER 2022 uczestniczyli pracownicy spółki wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, przedstawicielami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz żołnierzami 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Organizatorem ćwiczeń jest PGE Dystrybucja.

- Współpraca służb jest niezwykle istotna w czasie sytuacji kryzysowych. Ochrona infrastruktury elektroenergetycznej jest szczególnie ważna - powiedział Jarosław Kwasek, prezes PGE Dystrybucja. - Forma ćwiczeń, jaką przyjęto, pozwala na dokładne zbadanie zagrożeń zewnętrznych, jakie mogą spotkać nasze obiekty. Dbanie o bezpieczeństwo wszystkich elementów infrastruktury elektroenergetycznej jest konieczne szczególnie w obecnych, niespokojnych czasach - dodał.

Celem ćwiczenia było zarówno doskonalenie umiejętności wśród osób funkcyjnych w spółce, jak i współdziałanie z administracją oraz innymi podmiotami w czasie dużych awarii sieci. Scenariusz ćwiczeń zakładał m.in. blackout wywołany zdarzeniami o charakterze terrorystycznym.

W ramach ćwiczenia AMPER 22 aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który jest "oczami i uszami" dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zadaniem zespołu jest ocena zakresu potrzebnego wsparcia, które będzie udzielone w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia pierwszym z działań terytorialsów było podstawienie na teren szpitala w Sokółce jednego z modułów Kontenerowej Elektrowni Polowej. W realnych działaniach, gdyby zaszła taka potrzeba, to urządzenie jest w stanie zasilić tę placówkę medyczną w energię elektryczną niezbędną do jej funkcjonowania.

- Dodatkowo w powietrzu działała Grupa Rozpoznania Obrazowego. Po raz pierwszy w Polsce obraz z kamery bezzałogowca FlyEye transmitowany był na żywo do spółki PGE Dystrybucja. Dzięki temu pracownicy mogli szybko ustalić miejsce uszkodzenia linii wysokiego napięcia oraz zająć się jej naprawą - podkreślił płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

PGE Dystrybucja oraz 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej łączy porozumienie o współpracy. Jego celem jest zapewnienie mieszkańcom województwa podlaskiego bezpieczeństwa energetycznego m.in. poprzez wsparcie ze strony WOT w usuwaniu masowych awarii, które przekraczają możliwości spółki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39