W tym roku po raz pierwszy akcji Czytaj PL towarzyszy inicjatywa "Upoluj swoją książkę". Dzięki niej w promocję czytania zaangażują się uczniowie, a plakaty dające dostęp do książek pojawią się w tysiącu szkół średnich. W tym przedsięwzięciu wezmą udział ambasadorzy - tysiąc nauczycieli i tysiąc uczniów, którzy będą zachęcać młodzież do czytania.
Wszyscy chętni do udziału w akcji Czytaj PL będą mieć łatwy dostęp do e-booków i audiobooków dzięki kodom QR, aplikacjom na smartfonach i tabletach. Ponadto każdy uczestnik akcji może zaprosić do udziału kolejne 5 osób. Promocja czytelnictwa Czytaj PL potrwa do końca listopada.
W ramach akcji można przeczytać 12 książek, m.in. "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk, "Cienie" Wojciecha Chmielarza, "Hashtag" Remigiusza Mroza, "Polowanie na Escobara" Marka Bowdena czy "Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu" Johna Flanagana.
- W Białymstoku plakaty dotyczące akcji Czytaj PL z kodami QR są rozwieszane w 160 miejscach. Zapraszamy mieszkańców do udziału w tej inicjatywie, zwłaszcza że lista lektur obejmuje wiele nowości i bestsellerów - mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Akcja Czytaj PL jest w tym roku organizowana po raz szósty przez Miasto Kraków, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (Krakowskie Biuro Festiwalowe) i platformę Woblink.com. Partnerem strategicznym akcji jest Instytut Książki. Wśród miast partnerskich są m.in. Białystok, Gdynia, Lublin, Poznań, Toruń i Wrocław. Natomiast inne Miasta Literatury UNESCO biorące udział w projekcie to Dublin, Nottingham, Praga, Reykjavik.
Więcej informacji o Czytaj PL, np. lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl.
anna.d@bialystokonline.pl