Na pierwszy rzut oka żywność genetycznie zmodyfikowana może kusić konsumentów swoim wyglądem. Chociażby owoce i warzywa GM są z reguły większe, ładniejsze, dłużej pozostają świeże niż te pochodzące z upraw konwencjonalnych, ale czy są bezpieczne dla ludzi? Póki co nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zbyt krótko mamy do czynienia z GMO. Jego wpływ na zdrowie będzie można ocenić w kolejnych pokoleniach. Dlatego coraz częściej konsumenci wybierają żywność wolną od GMO.
Żywność GMO może potęgować alergie
Modyfikacja kodu genetycznego nie jest naturalnym procesem, a jej skutki mogą być trudne do przewidzenia. Wśród dolegliwości, na które narażone są osoby spożywające genetycznie zmodyfikowaną żywność najczęściej wymienia się alergie.
Jak podaje Polska Izba Mleka, modyfikacja DNA może spowodować wprowadzanie do żywności nowych, niebezpiecznych alergenów lub przyczynić się do nasilenia alergii już występujących. Wskazuje się, że spożywanie GMO może też prowadzić do chorób układu pokarmowego, obniżenia odporności organizmu, zaburzenia płodności oraz nowotworów.
Wielu zwolenników modyfikacji genetycznych do największych ich zalet zaliczaja: wyższe plony, zmniejszenie zużycia pestycydów, lepszą wartość odżywczą. Twierdzą, że GMO może rozwiązać problem głodu na świecie. Zaś przeciwnicy GMO obawiają się negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, ale też na środowisko, jak chociażby zaburzenia równowagi w przyrodzie, poprzez zniknięcie niektórych gatunków roślin.
Zwracaj uwagę na certyfikowaną żywność
Mozna zaobserwować, że z upływem czasu przybywa przeciwników modyfikacji genetycznych. Ludzie w trosce o swoje zdrowie wybierają żywność sprawdzoną, bezpieczną, za co za tym idzie rośnie popularność produktów wolnych od GMO. Coraz więcej firm zajmujących się produkcją żywności i pasz potwierdza odpowiednim certyfikatem, że ich wyroby nie zawierają genetycznie zmodyfikowanych organizmów.
W szybkim tempie przybywa m.in. mleczarni, które stawiają na produkcję bez GMO i decydują się na jego wykluczenie na każdym etapie produkcji.
Kampania "Wolne od GMO" realizowana jest przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.
paulina.gorska@bialystokonline.pl