Czy to egzema czy uczulenie? Jak to odróżnić

2021.04.19 16:33
Egzema i uczulenie mimo wielu podobieństw dotyczących mechanizmu powstawania zmian skórnych to dwa odmienne stany. Różnicowanie jest szczególnie ważne ze względu na metody leczenia, rokowania i profilaktykę. Egzema i alergia charakteryzują się zespołem swoistych cech, dzięki którym można wykluczyć jedną z nich.
Czy to egzema czy uczulenie? Jak to odróżnić

Co to jest egzema i jak wygląda?

Egzema, zwana także wypryskiem, oznacza powierzchniowy stan zapalny skóry o charakterze ostrym lub przewlekłym. Schorzenie manifestuje swoją obecność poprzez rumieniowe ognisko z widocznym obrzękiem, łuszczeniem, pęcherzykami oraz grudkowatymi wykwitami. Towarzyszyć mu mogą również różnorodne wysięki, pęknięcia, a nawet zmiana zabarwienia skóry i uciążliwy świąd. Więcej informacji na temat tego, czym jest i jak wygląda egzema, znajduje się na stronie internetowej: https://www.cetaphil.pl/article/co-jest-i-jak-wyglada-egzema-objawy-przyczyny-i-leczenie-choroby.

Geneza egzemy nie jest jednoznaczna, a mechanizm powstawania reakcji skórnych wydaje się złożony. Wśród przyczyn zaburzenia tego typu wymienia się przede wszystkim nieprawidłowości funkcjonowania układu odpornościowego oraz predyspozycje genetyczne, choć wypryskowi sprzyjają także depresja i uwarunkowania psychologiczne. Egzema może też pojawić się w efekcie kontaktu z czynnikami uszkadzającymi skórę lub wywołującymi alergię jako odpowiedź organizmu na infekcję lub też w związku ze schorzeniami przewlekłymi o innej etiologii.

Ze względu na szerokie spektrum przyczyn egzemy wyróżnia się wiele rodzajów wyprysków, ale tylko dwie grupy, czyli egzemę egzogenną, powstałą na skutek konfliktu z substancjami pochodzenia zewnętrznego, oraz egzemę endogenną, będącą indywidualną skłonnością organizmu do jej wystąpienia. Jedną z bardziej powszechnych jest egzema kontaktowa, powstała na skutek kontaktu skóry z toksycznym związkiem, znajdującym się najczęściej w kosmetykach, lekach, roślinach, biżuterii, odzieży czy w powietrzu. Umiejscowienie wyprysku jest związane z rejonem ciała wystawionym na styczność z alergenem. 

Jak powstaje i czym charakteryzuje się alergia?

Alergia, nazywana powszechnie "uczuleniem", to nadwrażliwość ustroju na działanie alergenów, czyli nieprawidłowa reakcja immunologiczna na czynniki zewnętrzne, takie jak związki lotne, składniki pokarmowe, substancje chemiczne i farmakologiczne czy soki roślinne.

Alergia związana jest z mechanizmem obronnym, który traktując alergeny jako zagrożenie, mobilizuje szereg procesów biochemicznych w celu wydalenia ich z organizmu. W efekcie walki przeciwciał z toksynami dochodzi do uwolnienia histaminy, mediatora stanu zapalnego. Zjawisko tego typu powoduje zespół różnorodnych dolegliwości miejscowych i ogólnych, których charakter i nasilenie uwarunkowane są indywidualnymi predyspozycjami. Alergia najczęściej powoduje nieżyt nosa, kichanie, kaszel, duszności, bóle głowy i łzawienie, ale także tachykardię i podwyższenie temperatury ciała. Silna reakcja uczuleniowa może nawet prowadzić do śpiączki.

Ze względu na wiele podobieństw pomiędzy egzemą i alergią zdarzają się trudności w ustaleniu prawidłowej diagnozy. Różnicowania można dokonać nie tylko po obserwacji wykwitów i dolegliwości, ale też dzięki testom alergicznym, próbom ekspozycyjnym i badaniom serologicznym.

[ARTYKUŁ PARTNERA]

1913 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39