Czy stres podnosi cholesterol?

2023.03.10 06:58
Problem podwyższonego cholesterolu może dotykać nawet 20 mln Polaków w różnym wieku. W wielu przypadkach stan podwyższonej frakcji LDL nie daje żadnych objawów, a powoli prowadzi do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Czynników sprzyjających wzrostowi cholesterolu we krwi jest wiele. Wśród najważniejszych znajduje się długotrwały stres.
Czy stres podnosi cholesterol?

Stres a podwyższony cholesterol

Badania nad wpływem stresu na wzrost stężenia cholesterolu we krwi trwają od lat, a ich wyniki są jednoznaczne. Stres jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i miażdżycy. W organizmie narażonym na przewlekły i silny stres dochodzi do zwiększonej produkcji glukozy i kwasów tłuszczowych. Nadmierne wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu) prowadzi również do zaburzeń metabolicznych i lipidowych. Skutkiem tego jest zwiększona przez wątrobę produkcja trójglicerydów, które zaczynają w nadmiarze osadzać się na ścianach tętniczych. Przewlekły stres podnosi we krwi poziom substancji prozapalnych, które zaburzają proces jej krzepliwości. Ponadto organizm traci zdolność prawidłowego usuwania złego cholesterolu.


Wpływ złego cholesterolu na organizm

Za prawidłową normę cholesterolu u zdrowego człowieka uznawana jest wartość do 200 mg/dl, z czego stężenie idealne wynosi 155 mg/dl. Każda podwyższona ilość jest alarmująca, gdyż prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych. Wysoki cholesterol wpływa na zaburzenie pracy układów całego organizmu: sercowo-naczyniowego, hormonalnego, trawiennego i nerwowego. Najczęściej diagnozowanymi powikłaniami nadmiernego cholesterolu są: miażdżyca, choroby serca, zawał serca, niedokrwienia kończyn dolnych, udar mózgu.

Szczególnie niebezpieczne jest to, że wysoki cholesterol bardzo często nie daje żadnych objawów, a pojawiające się dolegliwości lub objawy chorób powstają na skutek nagromadzenia się bardzo dużej ilości cholesterolu, co dodatkowo utrudnia leczenie. Alarmującymi objawami są: bóle kończyn dolnych, skurcze łydek, guzki w ścięgnach nadgarstków, bóle w klatce piersiowej.

Leczenie wymaga zmiany nawyków żywieniowych, w tym uzupełnienia diety o produkty przeciwzapalne. Warto wiedzieć, że stres wpływający na wzrost cholesterolu wynika również z diety bogatej w tłuszcze trans. Substancje te wykazują silne działanie prozapalne, wpływają na obniżenie odporności organizmu i sprzyjają chorobom neurodegeneracyjnym. Tłuszcze trans nie tylko powodują wzrost stężenia frakcji LDL (złego cholesterolu), ale też obniżają stężenie frakcji HDL (dobrego cholesterolu).


Osoby zdrowe powinny kontrolować poziom cholesterolu we krwi co 5 lat, a osoby z podwyższonym cholesterolem co rok: https://badaniakrwi.pl/wysoki-cholesterol-a-stres-jaka-jest-zaleznosc/


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1764 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39