Nowe połączenia kolejowe mogą pomóc odmienić Podlasie. Dzięki nim nasz region zyska na znaczeniu jako kluczowy punkt tranzytowy na mapie Europy Środkowej. Zwiększona dostępność transportu międzynarodowego może także wpłynąć na rozwój lokalnej gospodarki oraz otworzyć nowe możliwości dla mieszkańców, którzy będą mogli łatwiej podróżować do popularnych miejsc w całej Europie.
Nowe trasy na horyzoncie
Czeski przewoźnik Gepard Express planuje uruchomić połączenia na trasach:
- Praga (CZ) - Wilno (LT) przez: Kolin, Pardubice, Ostrawę, Tychy, Katowice, Warszawę, Białystok i Suwałki,
- Split (HR) - Wilno (LT) przez: Zagrzeb, Budapeszt, Bratysławę, Ostrawę, Tychy, Katowice, Warszawę, Białystok i Suwałki,
- Praga (CZ) - Charków (UA) przez: Kolin, Pardubice, Ostrawę, Oświęcim, Kraków, Rzeszów, Przemyśl, Lwów, Kijów,
- Praga (CZ) - Terespol (PL) przez: Kolin, Pardubice, Ostrawę, Tychy, Katowice, Warszawę, Siedlce, Białą Podlaską,
- Split (CZ) - Berlin (DE) przez: Zagrzeb, Budapeszt, Bratysławę, Brno, Kutną Horę, Pragę, Bad Schandau i Drezno.
Najciekawsze połączenia dla mieszkańców Podlasia
Dla mieszkańców województwa podlaskiego najciekawsze są dwa pierwsze połączenia. Trasa Praga-Wilno zapewniłaby bezpośrednie połączenia z Białegostoku i Suwałk do czeskiej Pragi oraz litewskiego Wilna. W przypadku trasy Split-Wilno ze stacji Białystok i Suwałki można byłoby dotrzeć do miast chorwackich, węgierskich, słowackich i czeskich. Ta trasa wiedzie z nadmorskiego Splitu przez Zagrzeb, Budapeszt, Bratysławę oraz Ostrawę.
Współpraca międzynarodowa
Gepard Express (GE) planuje powyższe połączenia we współpracy z litewskim przewoźnikiem LTG Link. Przejazdy próbne mają ruszyć jeszcze w sierpniu. Po pozytywnie zakończonych testach nowe pociągi pojawią się w rozkładzie jazdy dopiero w grudniu 2025 roku.
Urząd Transportu Kolejowego (UTK) potwierdził "Rzeczpospolitej" otrzymanie czterech wniosków od Gepard Express, jednak szczegóły pozostają na razie nieujawnione. Rzecznik UTK Tomasz Frankowski poinformował, że wnioski są na wczesnym etapie analizy formalnej. Wciąż nie wiadomo, czy przewoźnik planuje sprzedaż biletów na krajowe połączenia w Polsce.
Obecna sytuacja na stacji Białystok
Aktualnie z Białegostoku można podróżować międzynarodowo tylko do Mockavy na Litwie. Nowe połączenia mogą znacząco poszerzyć możliwości podróżowania mieszkańców Podlasia, otwierając przed nimi nowe kierunki w Europie.
Te zmiany to ogromny krok naprzód dla naszego regionu. Poza zwiększeniem jego atrakcyjności turystycznej zdecydowanie ułatwią komunikację międzynarodową. Trasa łącząca Wilno ze Splitem, przechodząca przez Suwałki i Białystok może tworzyć nowe możliwości dla mieszkańców tych regionów oraz umożliwić im wygodne dotarcie do Chorwacji i malowniczych obszarów nad Adriatykiem. Trzymamy kciuki za pomyślne testy i rychłe wprowadzenie nowych połączeń do rozkładu jazdy.
24@bialystokonline.pl