Było sporo geometrii
Po zmaganiach z językiem polskim przyszedł czas na egzamin z matematyki. Tej matury obawiało się wielu uczniów, ponieważ przedmiot zwany "królową nauk" wielu z nich sprawia trudność.
Egzamin rozpoczął się w piątek (5.05) o godz. 9.00 i trwał 170 min. Aby go zdać, należy uzyskać 30% punktów.
W sumie w arkuszu pojawiły się 34 zadania obejmujące cały materiał, jaki uczniowie poznali w szkole średniej. Wśród zadań zamkniętych pojawiły się m.in. logarytmy, nierówności, równania, wykresy funkcji oraz ciągi. Nie zabrakło także geometrii.
Sporo punktów maturzyści mogli uzyskać rozwiązując zadania otwarte. Tu trzeba było wykazać się m.in. umiejętnością obliczania obwodu trójkąta prostokątnego i objętości ostrosłupa. Należało także obliczyć prawdopodobieństwo zdarzenia, że ze zbioru wszystkich liczb naturalnych dwucyfrowych, losując jedną liczbę, wylosujemy taką, która jest równocześnie mniejsza od 40 i podzielna przez 3. Wynik trzeba było zapisać w postaci ułamka zwykłego nieskracalnego.
Łatwa, trudna czy przeciętna?
Czy tegoroczna matura z matematyki była trudna? Zdania wśród uczniów są bardzo podzielone.
- Ogółem zadania zamknięte były prościutkie, ale otwarte trochę nas przewyższyły - mówi Piotr z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku.
Jego kolega Paweł dodaje, że ta matura była trudniejsza niż rok temu, ale także i w porównaniu do matur próbnych, a Arek i Kamil - wręcz przeciwnie - według nich nie była wcale taka trudna.
Inne zdanie mają oczywiście uczniowie klas, w których matematyka była przedmiotem rozszerzonym. Karolina z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku mówi, że choć wie, że pomyliła się w jednym zadaniu, ogólnie matura wydała jej się łatwa, prostsza niż te z poprzednich lat. Uczennica na maturze podstawowej z matematyki nie poprzestanie - przystępuje także do rozszerzenia. Natomiast Natalia, pisząca jedynie podstawę, podkreśla, że szybko poradziła sobie z zadaniami zamkniętymi, ale nad otwartymi musiała się dłużej zastanowić.
Większość spotkanych przez nas maturzystów optymistycznie patrzy w przyszłość, ale na wyniki przyjdzie im poczekać do czerwca.
To nie koniec maturalnych zmagań
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się we wtorek (9.05).
W dniu dzisiejszym o godz. 14.00 do egzaminu przystąpiły osoby zdające egzamin z wiedzy o tańcu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Już w poniedziałek (8.05) wszyscy maturzyści ponownie spotkają się w szkołach, by zmierzyć się z ostatnim z pisemnych przedmiotów obowiązkowych - językiem angielskim na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Pisaliśmy już o całym terminarzu: Matura 2017. Harmonogram egzaminów. Przeczytaj też wrażenia uczniów po maturze z języka polskiego: Matura 2017. Polski dość łatwy – bo było mało lektur
ARKUSZE
monika.zysk@bialystokonline.pl