Co zrobić, kiedy w lesie zaskoczy nas burza?

2019.07.07 17:50
Każdy z nas lubi leśne spacery, które dostarczają relaksu i przyjemnych wrażeń. Podziwiamy piękno przyrody, jej osobliwości i próbujemy nacieszyć się chwilą. Trzeba jednak uważać, gdy w lesie zaskoczy nas burza.
Co zrobić, kiedy w lesie zaskoczy nas burza?
Fot: pixabay.com

Obecnie klimat Polski charakteryzuje się dużą zmiennością. Letnie miesiące to nie tylko czas upałów. To także przechodzące co jakiś czas, często ulewne i silne burze. W lesie podczas burzy chwila nieuwagi może mieć nieobliczalne skutki.

- Pamiętajmy, że będąc w lesie, należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą miło spędzić czas na łonie natury. Niewiele osób jednak wie, jak zachować się, gdy burza zaskoczy ich właśnie w lesie - stwierdza Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk.

Ewakuuj się z lasu lub poszukaj bezpiecznego miejsca

Kiedy tylko zauważymy, że niebo przybiera koloryt granatowo-szary, gdy nagle wzmaga się wiatr, powinniśmy natychmiast ewakuować się z terenu leśnego.

Warto oczywiście zawsze realnie ocenić swoje szanse na dotarcie przed burzą do bezpiecznego miejsca poza lasem. Jeśli zdążymy, to świetnie -  większość problemów mamy z głowy.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie możemy natychmiast opuścić lasu. Pamiętajmy wtedy, żeby nie znajdować się na najwyższym punkcie w okolicy - wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Powinniśmy wówczas poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, najlepiej też usiąść na plecaku, jeśli go posiadamy lub "zwinąć się w kulkę" w tzw. pozycję embrionalną. Pamiętajmy, aby nie opierać się o drzewo lub skałę. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami.

Nie stój pod drzewem

Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża nas na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.
Jednocześnie pamiętajmy, aby unikać przebywania na otwartym terenie  . Optymalnym rozwiązaniem są niewielkie zarośla bądź krzaki, które z jednej strony złagodzą deszcz, z drugiej nie są na tyle wysokie, żeby ściągnąć piorun.

W czasie burzy warto pozbyć się przedmiotów, które posiadają metalowe części, gdyż mogą one ściągać pioruny. Mimo że dziś wielu z nas nie wyobraża sobie egzystencji bez telefonu komórkowego - w chwili burzy najlepiej wyłączyć telefon.

Jeżeli w którymś momencie poczujesz, że elektryzują ci się włosy na głowie, natychmiast opuść zajmowane miejsce i poszukaj innego. Nie ma pewności, że piorun na pewno uderzy tam, gdzie byłeś ,  ale jest na to duże prawdopodobieństwo.

Co nam jeszcze pozostaje? Uzbrojenie się w cierpliwość. Burze nie są zwykle zbyt długie, a kiedy zostanie już sam deszcz, spokojnie możemy oddalić się w bezpieczne miejsce.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1698 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39