Projekt "Wody odbicia" realizuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej "Engram".
Województwo podlaskie to region o bardzo bogatej, a miejscami wciąż żywej wielokulturowej historii. Stanowi ono prawdziwy kulturowy i etniczny tygiel. W obyczajach, sztuce i architekturze wciąż można odnaleźć ślady dawnych mieszkańców i mieszkanek.
Artyści, którzy są związani z "Engramem" oraz twórcy chcą przypomnieć i udokumentować obrzędy związane z wodą, wciąż żywe i kultywowane na terenie województwa podlaskiego. Ważne jest, by ocalić je od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom.
- Kultura jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących społeczeństwa, wpływającym na ich tożsamość oraz odrębność od innych grup. To kultura decyduje o tym, kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Pragniemy zintegrować wokół tego kulturowego bogactwa reprezentantów mniejszości, ale także lokalną społeczność, w tym młodzież - mówi Krzysztof Kiziewicz, wiceprezes Stowarzyszenia "Engram".
W ramach działania przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze województwa podlaskiego, a obecnie organizowane są spotkania z lokalną społecznością, m.in. w Dąbrowie Białostockiej – mieście położonym w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w Boćkach.
Warsztaty wśród lokalnej społeczności poprowadzi Marcin Lićwinko - śpiewak ludowy i badacz tradycji muzycznych Suwalszczyzny i Podlasia, animator kultury, który od wielu lat z powodzeniem realizuje działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego w społecznościach wsi i małych miast.
- Moją rolą w projekcie jest opracowanie i zorganizowanie spotkań ze społecznością lokalną, mających na celu zaprezentowanie realizowanych działań, gdyż jednym z celów naszego projektu jest popularyzacja wśród mieszkańców Podlasia wiedzy o lokalnych tradycjach. Powierzono mi to zadanie, gdyż jako współrealizator działania jestem równocześnie członkiem lokalnej społeczności i kontynuatorem elementów kultury ludowej. Poprzez artystyczną formę organizowanych spotkań staram się zainteresować młode pokolenie tematem tradycji i zwyczajów. Chcę pokazać drzemiący w nich potencjał i rolę jaką pełnią budowaniu własnej tożsamości - mówi Marcin Lićwinko.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022. Partnerami zadania są m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl