Od dwóch lat elektroniczne recepty z dużym powodzeniem zastępują nam tradycyjne papierowe recepty. Jest to duże ułatwienie nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy. Wystawienie recepty elektronicznej jest dużo szybsze i łatwiejsze, a zakup leków zdecydowanie wygodniejszy. Dużym plusem e-recepty jest to, że zgubienie lub zawieruszenie jej jest niemożliwe, w przeciwieństwie do tradycyjnej papierowej wersji. Ale co to jest recepta online i jak ją otrzymać? Odpowiedź na te pytania uzyskasz z poniższego artykułu.
Co to jest recepta online?
Recepta online jest to wystawiona w formie elektronicznej tradycyjna recepta, którą jeszcze niedawno mogliśmy dostać w formie papierowej. Jedyne różnice, które pomiędzy nimi występują to zapis. Nowa recepta jest zapisana w formie cyfrowej. Nic to jednak nie zmieniło w ich treści, ponieważ wszystkie niezbędne informacje umożliwiające nam wykupienie lekarstw są w niej zawarte. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie zarówno dla lekarzy, jak i ich pacjentów, które powstało w ramach projektu e-zdrowie.
Na e-lekarz.pl receptę uzyskasz szybko i łatwo!
Jak otrzymać e-receptę?
Otrzymanie e-recepty nie należy do najtrudniejszych. Są trzy sposoby na jej otrzymanie. Możemy się udać do przychodni, skorzystać z teleporady, albo złożyć wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta. Przy teleporadzie i wysłaniu wniosku do lekarza pierwszego kontaktu nie ma konieczności wychodzenia z domu, co automatycznie znacznie ułatwia nam zadanie. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy przyjmujemy na stałe jakieś leki lub gdy jesteśmy np. przeziębieni i nie chcemy pogorszyć swojego stanu zdrowia czekaniem w kolejce do lekarza.
E-recepta przez IKP
Może nam się wydawać, że złożenie wniosku o wystawienie recepty przez Internetowe Konto Pacjenta jest długim i ciężkim procesem. Nic bardziej mylnego. Proces samego wysłania wniosku nie zajmie nam dłużej niż 5 min. A aby to zrobić musimy zalogować się na pacjent.gov.pl, wchodzimy w zakładkę Recepty. Wybieramy Moje recepty i szukamy wystawionej recepty. Możemy skorzystać także z wyszukiwarki leków, wyszukać po nazwisku lekarza, czy placówki. Zaznaczamy kwadracik przy nazwie lekarstwa, bądź lekarstw nam potrzebnych i gotowe. Teraz wystarczy kliknąć Zamów receptę oraz potwierdzić to.
W przypadku gdy źle zaznaczyliśmy jakiś lek, możemy anulować wniosek, ale tylko wtedy gdy przy nim widnieje niebieska kropka.
E-recepta przez teleporadę
W przypadku teleporady odbywa się ona praktycznie na tych samych zasadach co normalna wizyta w gabinecie lekarskim, tyle że przez telefon lub internet. Podczas prowadzenia teleporady musimy podać lekarzowi swoje imię i nazwisko, PESEL oraz inne dane osobowe. Po przejściu do prowadzenia przez lekarza wywiadu z pacjentem, ważne aby powiedzieć mu o wszystkich objawach, które nam dokuczają. Ważne, aby nie zatajać żadnych informacji, ponieważ każda informacja na temat stanu naszego zdrowia jest bardzo ważna. To dzięki nim lekarz będzie mógł przepisać nam środki, które nam pomogą. Jeżeli uzna on, że podane informacje są wystarczające do podjęcia leczenia wystawi nam e-receptę.
Ile ważna jest e-recepta?
Receptę online można zrealizować przez okres 30 dni od daty jej wystawienia. Jedynym wyjątkiem jest e-recepta na antybiotyki, ponieważ te trzeba wykupić w ciągu 7 dni od daty wystawienia recepty. W ciągu 120 dni można zrealizować taką, na której zostały pacjentowi przepisane preparaty immunologiczne. E-recepta, na której przepisane zostały leki na choroby przewlekłe może być przepisana nawet na 365 dni, jednakże musi być to zaznaczone przez lekarza, który wystawił nam receptę.
Należy pamiętać, że jeśli na recepcie widnieje kilka opakowań leku, a nie chcemy od razu realizować recepty, musimy resztę opakowań kupić w tej samej aptece.
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć, sam proces pozyskania e-recepty nie należy do najtrudniejszych. Można powiedzieć, że wręcz jest on bardzo prosty i pomaga nam zaoszczędzić masę czasu, zwłaszcza gdy potrzebujemy leków jak najszybciej.