W Podlaskiem Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które mieszkańcy często wykorzystują. W ubiegłym roku nanieśliśmy na nią ponad 22 tys. zgłoszeń. Podobnie było rok wcześniej. Natomiast od początku funkcjonowania tego narzędzia, czyli od 5 października 2016 r., w naszym regionie trafiło na nią łącznie ponad 115 tys. uwag, natomiast w skali kraju - ponad 1 mln 800 tys. informacji.
Najczęściej z KMZB korzystają osoby z powiatu białostockiego.
Najwięcej zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, a w drugiej kolejności - spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Wielu osobom nie podoba się także nieprawidłowe parkowanie. Coraz częściej zwracamy także uwagę na "miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej".
W praktyce korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa sprowadza się do tego, że za pomocą interaktywnej strony obywatele przekazują informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Po czym policja te sygnały weryfikuje. Jeśli informacje okazują się prawdziwe, funkcjonariusze wprowadzają je na mapy. W ten sposób uzyskujemy wiedzę o kradzieżach, rozbojach, uszkodzeniach rzeczy, wymuszeniach, bójkach, pobiciach, oszustwach na wnuczka i na policjanta, przestępstwach na tle seksualnym, narkotykowych, gospodarczych, a także o zagrożeniach w ruchu drogowym i o wypadkach drogowych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest online, również w wersji na urządzenia mobilne. Umożliwia nie tylko dodawanie informacji, ale też zdjęć oraz filmów.
dorota.marianska@bialystokonline.pl