Celem programu jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci. Realizuje go Klinika Okulistyki z Ośrodkiem Leczenia Zeza Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Dotychczas przebadano blisko 1,4 tys. dzieci w 17 gminach. Najwięcej było wad wzroku takich jak krótkowzroczność (100) i nadwzroczność (111), wykryto też 59 przypadków astygmatyzmu, 44 dzieci miało zeza, jaskrę 15. Był też m.in. jeden przypadek zaćmy.
Taka duża liczba dzieci z krótkowzrocznością to efekt siedzenia przed komputerami od najmłodszych lat. Prof. Bakunowicz-Łazarczyk podkreśla też, że dużo jest przypadków nadwzroczności, a to może doprowadzić np. do pojawienia się zeza. Leczenie wymaga ćwiczeń, a nawet szybkiej operacji. Ponadto dzieci z niewykrytą nadwzrocznością, np. w wieku szkolnym mogą mieć bóle głowy czy nawrotowe zapalenia spojówek.
Badania potrwają przez cały 2010 rok i obejmą 13 gmin: Wiżajny, Przerośl, Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk, Nowinka, Płaska, Korycin, Grabowo, Jedwabne, Klukowo, Czeremcha, Krasnopol. Podsumowanie projektu w grudniu.
źródło: Polska lokalna