Lasy Państwowe wraz z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję „Choinka dla życia”, która ma na celu promowanie honorowego krwiodawstwa. Osoby, które 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Inicjatywa będzie organizowana we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce.
– Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Krwi nie zastąpi się żadnym innym lekarstwem. Nie bez powodu mówi się, że krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiekowi drugi człowiek.
– Krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.
Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.
Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Za jednym razem pobiera się 450 mln krwi. Trwa to zazwyczaj około 10 minut. Do tego należy jednak doliczyć rejestrację, wypełnienie ankiety, badania i wywiad lekarski. W sumie cały czas trwania nie przekracza godziny. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy, a mężczyźni – sześć razy.
Przed oddaniem krwi zaleca się wypocząć, zjeść coś lekkostrawnego, wypić około 2 litrów płynu. W dniu poprzedzającym oddanie krwi nie powinno się pić alkoholu.
justyna.f@bialystokonline.pl