Opiekunowie w żłobkach na równi z nauczycielami?
Posłowie Koalicji Obywatelskiej z parlamentarnego zespołu ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do 3 lat przyjechali do Białegostoku, by zaprezentować kluczowe założenia przygotowywanej ustawy.
- Chcemy skoncentrować się na wyzwaniach wspomagania rozwoju dzieci do lat 3 w regionie podlaskim. Wiemy, że od 2004 r. liczba mieszkańców skurczyła się aż o 3%. Jest to wzywanie w skali całego państwa, którego musimy się podjąć. Wiemy, że transfery finansowe to nie wszystko, wiemy, że musimy wspierać rozwój mieszkalnictwa i tego, żeby młode osoby miały możliwość lokowania swojej przyszłości w konkretnych miejscach, gdzie będą w stanie się rozwijać. Wiemy też, że młode osoby, chciałyby wiedzieć, czy ich dzieci znajdą miejsce w placówkach publicznych, miejskich, ale i prywatnych - mówiła posłanka Aleksandra Gajewska, przewodnicząca zespołu.
Białystok jest drugim miastem, w którym zespół obraduje. Wcześniej wizytowano Łódź.
Zespół chce, aby opiekunowie małych dzieci mieli m.in. 33% ulgi na przejazdy w przewozach pasażerskich, 5 dodatkowych dni urlopu raz na 2 lata, a także status funkcjonariusza publicznego.
Polityka prorodzinna a nie pronatalistyczna
Zdaniem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jest to dobra nowina dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 3.
- Nasze państwo prowadzi politykę pronatalistyczną, czyli taką, która ma zwiększać liczbę urodzeń. Okazało się, że 500+ może działa, ale nie w tym kierunku. Liczba urodzeń znaczenie spadła, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które będą zachęcały młodych ludzi do urodzenia dzieci - tłumaczył Tadeusz Truskolaski.
Prezydent z wykształcenia jest ekonomistą, a w Uniwersytecie w Białymstoku wykłada demografię.
- Tzw. prosta zastępowalność pokoleń występuje przy wskaźniku płodności 2,41. U nas jest on aż o jeden punkt niższy, w związku z czym liczba naszych obywateli będzie spadać. Trzeba szukać rozwiązań, a jednym z nich jest stworzenie specjalnego programu dla opiekunów małych dzieci - mówił włodarz miasta.
Prezydent wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Nikitorowiczem i zespołem parlamentarzystów podpisali w tej sprawie list intencyjny. Zostały w nim dokładnie wypunktowane przywileje i uprawnienia, które miałyby być przyznane osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat 3.
Dzień Opiekuna Małego Dziecka
Parlamentarzyści chcą także ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka, aby podnieść prestiż tego zawodu.
- Osoby, które mają podejmować się wyzwania towarzyszenia w rozwoju dziecka do lat 3, muszą wiedzieć, że będą mogły rozwijać się zawodowo, także w kwestii finansowej. Muszą wiedzieć, że będą miały stabilizację. Chcemy, żeby ich status był zrównany z funkcjonariuszami publicznymi. Chcemy, żeby wiedzieli jak bardzo doceniamy wkład, który wnoszą w życie dzieci - podkreśliła Aleksandra Gajewska.
Posłowie są aktualnie na etapie konsultowania projektu ustawy. Rozmawiają na ten temat z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi, opiekunami w żłobakach, ale również z dyrektorami.
- Chcemy, żeby projekt był jak najlepszy i żeby wszystkie siły polityczne go poparły. Projekt nie ma barw politycznych - zaznaczył Krzysztof Truskolaski, poseł na Sejm RP.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl