Urząd Statystyczny w Białymstoku wskazuje, że w woj. podlaskim w II kwartale tego roku - w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - więcej płaciliśmy za towary i usługi związane z transportem (o 5,5%), żywność i napoje bezalkoholowe (o 3,5%) oraz towary i usługi dotyczące rekreacji i kultury (o 2,3%). Droższe niż rok temu były także towary i usługi związane z mieszkaniem i edukacją oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Mniej kosztowały natomiast odzież i obuwie (o 3,0%) oraz towary i usługi w zakresie zdrowia (o 0,2%).
W sierpniu, w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku, zdecydowanie więcej pieniędzy – niż przed rokiem – trzeba było wyłożyć na masło świeże o zawartości tłuszczu ok. 82,5% (o 51,5%), jabłka (o 26,8%) oraz pomarańcze (o 22,8%). Więcej płaciliśmy również za ser dojrzewający oraz jaja kurze. Z drugiej strony najbardziej staniały niektóre warzywa i owoce, np. cytryny (o 39,1%) i cebule (o 9,9%). Mniej kosztował również sok jabłkowy, cukier biały kryształ oraz kurczęta patroszone.
Biorąc zaś pod uwagę artykuły niespożywcze - w okresie o którym mowa - najbardziej wzrosła cena przenośnego odtwarzacza multimedialnego typu MP4 ze słuchawkami (o 17,7%), opłata za wywóz nieczystości niesegregowanych w budynku wielorodzinnym (o 12,1%) oraz cena pasty do zębów (o 10,3%). Zwiększyła się również cena węgla kamiennego i baterii zlewozmywakowej. Mniej niż przed rokiem płacono natomiast za talerz głęboki porcelanowy o średnicy 22–24 cm, dekorowany, mikser elektryczny i ręcznik frotte z tkaniny bawełnianej, wym. 50x100 cm. Niższe były także ceny rajstop damskich gładkich 15 den (o 4,1%) i półbutów damskich skórzanych, na podeszwie nieskórzanej (o 1,8%).
dorota.marianska@bialystokonline.pl