Bronisław Komorowski wyznaczył dzień wyborów do Sejmu i Senatu na 25 października. Termin ten zagwarantuje wystarczającą przerwę od ogólnopolskiego referendum, które odbędzie się 6 września.
Komorowski zadeklarował, że nie będzie kandydował ani do Sejmu, ani do Senatu. Dodał, że po zakończeniu swej kadencji, czyli po 6 sierpnia, będzie starał się o zarejestrowanie Instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na zasadach fundacji.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw formalnie ruszy kampania wyborcza. O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i do Senatu.
Mieszkańcy województwa podlaskiego wybiorą w sumie 14 posłów oraz 3 senatorów. Senatorzy będą wybierani z 3 okręgów: suwalskiego (powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski; Łomża, Suwałki), białostockiego (Białystok oraz powiaty białostocki i sokólski) i bielskopodlaskiego (powiaty bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki).
ewelina.s@bialystokonline.pl