Swoją wizytę w Białymstoku Bronisław Komorowski rozpoczął po godz. 14 w miejscu szczególnym dla pamięci polskich zesłańców - pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka. Przy monumencie obok kościoła pw. Ducha Świętego, a następnie również pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego Prezydent RP złożył wieńce i uczcił ofiary represji.
Główna część uroczystości odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
- Nasze miasto to miasto dynamicznie rozwijające się, ale jest to również miasto, które pamięta o swoich korzeniach, czci tych, którzy cierpieli dawniej za Rzeczpospolitą. Nie byłoby takiej ojczyzny, nie byłoby takiego Białegostoku, żeby nie ci, którzy w swoich sercach zawsze mieli polskość, zawsze o Polsce marzyli i po wielu latach tułaczki do Polski powrócili - mówił na powitaniu włodarz Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.
Truskolaski podkreślił również, że XII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, jest marszem szczególnym, z uwagi na to, że po raz pierwszy bierze w nim udział prezydent Rzeczpospolitej i podziękował za obecność na nim głowie państwa.
Po powitaniu Bronisław Komorowski nadał kilkunastu osobom odznaczenia. Za zasługi w kształtowaniu moralnej i patriotycznej postawy młodzieży w kraju i za granicą oraz za ofiarną działalność publiczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski prezydent RP przypiął Irenie Głowackiej, odznaczenia państwowe otrzymali również: Jadwiga Szczepińska, Ewa Groblewska-Gorczyca, Julian Marcinek, Zofia Procko, Halina Decka, Izabela Grzechnik, Anna Wasilewska, Henryk Calewski, Halina Ścibior, Danuta Żurawik, Eugeniusz Marcinkiewicz i Waleria Nowakowska-Sido.
- Trudno jest zrozumieć, trudno jest zaakceptować jakiekolwiek cierpienie, także te cierpienie w najwyższym wymiarze: śmierć, poniewierkę, więzienie, straty bliskich, a przecież było to udziałem setek tysięcy osób wywiezionych na Syberię w różnych okresach II wojny światowej i po II wojnie światowej - zwracał się do zebranych Bronisław Komorowski.
Następnie dodawał:- O tym najlepiej mówić tutaj, w Białymstoku, gdzie to doświadczenie jest dramatycznie bolesne w swojej skali. Chyba Białystok jest najlepszym miejscem, by powiedzieć, że powinny ze sobą iść w parze pamięć, wiedza i zdolność do przebaczenia - podkreślał potrzebę pojednania polsko-rosyjskiego powołując się na apel biskupów z obu państw. Dziękował również ludziom, którzy pomimo tragicznych doświadczeń działają na rzecz pojednania.
- Jestem przekonany, że i z tego bólu, losu zesłańców syberyjskich, może powstać lepsza przyszłość w relacjach między Polską a Rosją, między Polakami a Rosjanami, między katolikami a prawosławnym - mówił prezydent.
Bronisław Komorowski podziękował również dla tych, którzy zachowali pamięć o Sybirze, przede wszystkim w czasach PRL-u, gdy mówienie o nim było zabronione.
- Z całego serca popieram ideę powstania tu, w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. To wielka, piękna idea - deklarował. Przypomniał również, osobę Ryszarda Kaczorowskiego - postać-symbol długiego powrotu z Syberii do Polski.
Po spotkaniu ze środowiskiem Sybiraków Bronisław Komorowski rozpoczął spacer Rynkiem Kościuszki, na którym oglądał wystawę plenerową poświęconą Muzeum Pamięci Sybiru (wcześniej koncepcję placówki przedstawił dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, Robert Sadowski). Prezydent RP przekazywał Tadeuszowi Truskolaskiemu swoje uwagi, m.in. sugerował, by muzeum w jak największym stopniu pokazywało doświadczenia Sybiraków. Następnie zwiedził wagon stojący przy Muzeum Wojska.
Spacer prezydenta śledziło dziesiątki białostoczan. Wielu było takich, którym udało się przekazać głowie państwa pozdrowienia lub zrobić wspólne zdjęcie.
Prezydencka wizyta w Białymstoku zakończyła się spotkaniem władz samorządowych w Pałacyku Gościnnym przy ul. Kilińskiego. Następnie Bronisław Komorowski udał się z wizytą do Michałowa.
W piątek (7.09) będą trwały dalsze uroczystości związane z Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Główny ich punkt, czyli przemarsz od Pomnika Mordu Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego rozpocznie się o godz. 10.00.
Szczegóły uroczystości:
XII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
ewelina.s@bialystokonline.pl