Jazda samochodem zawsze powinna być rozważna i ostrożna. Kierowca prowadząc auto odpowiada za bezpieczeństwo swoje, podróżujących z nim pasażerów, ale też i innych użytkowników drogi. Niestety jak się okazuje zarówno panie, jak i panowie bywają nieostrożni "za kółkiem".
Błędy popełniane przez kobiety
Panie są dobrymi kierowcami. Zawsze starają się wykonywać przemyślane ruchy. Niestety u pań panuje przekonanie, że "nie zapinam pasów, bo pogniecie mi się sukienka". To ironiczne, ale trafne określenie, bo z tak błahego powodu, jak wygląd, kobiety ryzykują swoje życie i bezpieczeństwo podczas podróży. Z badań wynika, że około 50 proc. ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłoby żyć, jeśli w chwili zderzenia miałyby zapięte pasy bezpieczeństwa. Kolejnym częstym błędem kobiet jest rozmawianie przez telefon lub pisanie sms-ów za kierownicą. Czas reakcji kierowcy piszącego w trakcie jazdy wiadomość tekstową wydłuża się nawet o 35 proc., a ryzyko spowodowania wypadku zwiększa się aż 20-krotnie. Niedopuszczalne jest także przewożenie psów na swoich kolanach podczas prowadzenia samochodu lub luzem w samochodzie. Pies o wadze 3 kg, w momencie zderzenia przy prędkości 50 km/h może stać się uderzającym w nas "pociskiem", ważącym prawie 100 kg. Zwierzęta powinny być przewożone w specjalnych klatkach lub w bagażniku za kratą. Popularne "szelki", pasy lub uprzęże dla psów, kotów i innych zwierząt nie są bezpieczne. Do szeregu błędów możemy także zaliczyć montowanie fotelika na przednim siedzeniu, obok kierowcy. Dziecko powinno jeździć z tyłu, w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, a gdy sytuacja wymaga kontroli mamy, powinna ona zjechać na pobocze i zająć się dzieckiem.
Mężczyźni też mają wady
Obraz mężczyzny prowadzącego samochód rysuje się już zupełnie inaczej. Zazwyczaj panowie jeżdżą brawurowo i ma to odbicie w policyjnych statystykach. Nadal najczęstszą przyczyną wypadków jest prędkość i niedostosowanie się do warunków panujących na drodze. Najczęściej sprawcami wszystkich wypadków są mężczyźni stanowią ponad 74 proc. sprawców kolizji drogowych. Do tragedii często przyczynia się także brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że konsekwencje niezapiętych pasów przez kierowcę, ponoszą także pozostali pasażerowie. Bezwładne ciało w momencie wypadku ma wagę kilkukrotnie wyższą i może uderzyć lub nawet zabić innych pasażerów. Za kierownicą auta odzywa się także męska agresja i ambicja. O ile to drugie w codziennym życiu nie jest cechą złą, o tyle w trakcie prowadzenia samochodu często łączy się z agresją, sprawiając, że każdy mężczyzna walczy o pozycję lidera na drodze. Inny kierowca staje się potencjalnym rywalem, którego trzeba koniecznie wyprzedzić, zajechać mu drogę i zwolnić lub konsekwentnie nie pozwolić na ponowne wyminięcie. Panowie niestety często zgadzają się na podróż dziecka bez pasów podczas jazdy do pobliskiego sklepu lub przez tzw. "chwilę".
Pamiętajmy, że z pozoru niegroźne i często nieświadomie wykonywane czynności podczas jazdy samochodem, mogą zaważyć na naszym zdrowiu i życiu.
Dane pochodzą z raportu policji "Wypadki drogowe 2013" oraz materiałów ekspertów fotelik.info.
lukasz.w@bialystokonline.pl