Mając na uwadze panujące obostrzenia w funkcjonowaniu wielu instytucji, władze Białegostoku na bieżąco informują o sposobach rozwiązywania wszelkiego rodzaju spraw.
Czy odroczą czynsz?
Od 14 marca aż do odwołania obowiązuje zakaz prowadzenia działalności obiektów noclegowych i turystycznych oraz krótkotrwałego zakwaterowania, pokoi gościnnych, kwater prywatnych, ośrodków wczasowych, apartamentów pod wynajem i ośrodków agroturystycznych. Właściciele obawiają się, że nie będą mieli środków finansowych na pokrycia kosztów związanych chociażby z czynszem.
Władze miasta zapewniają, że trwają ustalenia w związku z odroczeniem płatności za czynsz na 3 miesiące.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie i jeżeli dana firma będzie zagrożona ogłoszeniem upadłości, to możliwe, że płatność za czynsz zostanie umorzona.
- Sytuacja ekonomiczna będzie trudna - nie ukrywa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Bez kar za brak rejestracji
Mieszkańcy boją się również o kary związane z niedotrzymaniem terminów rejestracji pojazdów. Jednak jak sam prezydent zapewnia, te osoby, które nie zdążyły zarejestrować auta przez epidemię - nie zostaną ukarane.
Zdalne porady prawne
W związku z tym, że białostoczanie obawiają się konsekwencji prawnych za niedotrzymanie terminów czy bieżących opłat i nie wiedzą w jaki sposób mogą sobie z tym poradzić, władze miasta wprowadziły bezpłatną pomoc prawną, która już funkcjonuje.
Porady można zasięgnąć telefonicznie bądź mailowo. Wszystkie osoby, które chciałaby uzyskać poradę eksperta w zakresie prawa mogą kontaktować się pod nr. tel. 85 869 66 99 lub przesłać wypełniony wniosek na adres e-mail: darmowapomoc@um.bialystok.pl
Wzór wniosku do pobrania jest na www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl
Szkoły zamknięte, rodzice pracują z dziećmi w domu
Część lokalnych biznesów została zamknięta, niektóre działalności gospodarcze zawieszone na czas trwania epidemii, a część osób straciła pracę.
Są jednak zawody, które nie wymagają obecności w siedzibie firmy. W tym przypadku pracodawcy zastosowali system pracy zdalnej, by ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wprowadzenie tej decyzji miało na celu również dobro dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nie mogą pozostać same w domach. Takim sposobem, dzieci mają zapewnioną opiekę, a rodzice mogą nadal wykonywać swoje obowiązki służbowe.
Porady psychologiczne - zdalnie
Jak poradzić sobie w domu z dzieckiem i pracować; czy zachowamy nasze wynagrodzenia, jeżeli nie to z czego opłacimy mieszkanie - te i wiele innych pytań zadaje sobie większość społeczeństwa.
Nie da się ukryć, że sytuacja jest wyjątkowa i wymaga od nas wszystkich zachowania zdrowego rozsądku i spokoju jednak wizja przyszłości potrafi spowodować natłok myśli. Jeżeli mamy wsparcie wśród najbliższych, łatwiej jest odnaleźć się w tej sytuacji.
Jednak co z osobami, które nie radzą sobie z emocjami i nie mają z kim porozmawiać?
Wsparcie psychologiczne online obejmuje osoby indywidualne jak również lekarzy, policjantów, pielęgniarki oraz osoby, które przebywają pod kwarantanną i są rozdzielone z bliskimi.
Grafik dyżurów psychologów: Pomoc tym, którzy pomagają na co dzień. Bezpłatne wsparcie psychologiczne.
Porady lekarskie i wystawianie recept online
Dr Dariusz Kuć w środę (18.03) apelował do białostoczan, by pozostali w swoich domach. Wyjaśnił że, wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, w związku z czym cały czas jesteśmy narażeni na zarażenie.
- Wiadomo było, że ktoś jest zakażony i te zakażenia już są i że tych przypadków w naszym województwie będzie więcej. To co możemy zrobić online, przez telefon, to róbmy to, nie kontaktujmy się ze sobą jeżeli nie mamy bezwzględnej konieczności - powiedział dr Dariusz Kuć.
Radził też, by białostoczanie założyli internetowe konta pacjentów, by móc otrzymać w szybszy sposób niż do tej pory kod recepty bądź zwolnienia lekarskiego (mając konto pacjenta, wystarczy zadzwonić do przychodni tylko raz).
24@bialystokonline.pl