W pierwszej w mieście niepublicznej stacji dializ wszystkie świadczenia będą bezpłatne, realizowane w ramach kontraktu z NFZ. W ośrodku o powierzchni 705 m kw., obecnie znajduje się 5 stanowisk dializacyjnych, ale docelowo będzie ich 16, co pozwoli na objęcie specjalistyczną opieką 90 pacjentów. Od stycznia, chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek będą mogli korzystać także z konsultacji lekarzy specjalistów w nowo otwartej poradni nefrologicznej. Rejestracja do poradni będzie odbywać się telefonicznie - pod nr 665485280 lub 856510032 oraz osobiście. Poradnia będzie przyjmować pacjentów we wtorki, środy oraz czwartki. Z konsultacji nefrologicznych nieodpłatnie mogą korzystać osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Dializa jest procedurą ratującą życie. Chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek muszą być poddawani dializoterapii (oczyszczanie krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii) co najmniej 3 razy w tygodniu, a każdy zabieg trwa 4-5 godzin. Zaprzestanie terapii prowadzi do zatrucia organizmu, czego konsekwencją jest zgon.
Stacja prowadzona przez Międzynarodowe Centrum Dializ (Grupa Fresenius) mieści się w budynku białostockiego szpitala MSWiA - bezpośrednio do ośrodka prowadzi także oddzielne wejście z zewnątrz. O jakość leczenia i komfort dializowanych zadba wykwalifikowana kadra medyczna - dwóch lekarzy nefrologów i sześć pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem w pracy w stacji dializ i z pacjentami dializowanymi. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.