Magazyn Forbes zorganizował ranking "Polskich miast przyjaznych dla biznesu 2020". Białystok znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii miast z liczbą mieszkańców od 150 do 299 tysięcy. W 2019 roku w Białymstoku zarejestrowało się 425 nowych spółek.
Białystok najlepszy
Co roku wyniki rankingu są przedstawiane podczas Kongresu Regionów. Jednak tym razem z powodu pandemii zostały opublikowane w lipcowym wydaniu Forbesa. Ranking został podzielony na 5 kategorii – ze względu na liczbę mieszkańców miejscowości objętych badaniem. W rankingu uwzględniono liczbę rejestracji nowych spółek i liczbę rejestracji nowych spółek zagranicznych – w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Organizatorzy pozyskali dane z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
W kategorii miast od 150 do 299 tys. mieszkańców Białystok w tej edycji wyprzedził ubiegłorocznego lidera – Rzeszów. Kolejne lokaty w zestawieniu przypadły w udziale Gdyni i Katowicom. W 2019 r. w naszym mieście zostało zarejestrowanych 425 nowych spółek (1,43 na 1000 mieszkańców). Nowych spółek zagranicznych było 138 (0,46 na 1000 mieszkańców). Z powodu pandemii nastąpił spadek rejestracji firm (-14,7 proc.).
Białystok potrafi tworzyć odpowiednie warunki do rozwoju
Jak powiedział włodarz Białegostoku miasto ogrywana znaczną rolę w kreowaniu warunków, które sprzyjają rozwojowi kapitału ludzkiego poprzez inicjowanie i wspieranie współpracy pomiędzy samorządem, środowiskiem naukowym, przedsiębiorstwami oraz innymi podmiotami.
- Działaniami stale podnoszącymi jakość kapitału ludzkiego w mieście są m.in. programy szkolnictwa zawodowego oraz doskonalenia kadr i rozwoju przedsiębiorczości poprzez funkcjonowanie instytucji takich jak Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr. Stan i poziom infrastruktury technicznej, efektywny system komunikacyjny, bogata oferta kulturalna i sportowa – decydują o wysokiej jakości życia w Białymstoku – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Tadeusz Truskolaski widzi potencjał w Białymstoku i wylicza zalety takie jak m.in. wykwalifikowana kadra, infrastruktura komunikacyjna, która nieustannie się rozwija czy korzystne stawki najmu nieruchomości.
- Biorąc pod uwagę wysoki potencjał Białegostoku, dostęp do wykwalifikowanej kadry, rozwijającą się infrastrukturę komunikacyjną i techniczną, istniejącą i planowaną powierzchnię biurową, a także korzystne stawki najmu nieruchomości, spodziewamy się, że w najbliższych latach nastąpi dalszy rozwój sektora BPO/SSC - dodał Tadeusz Truskolaski.
Białystok przyciąga zagranicznych przedsiębiorców
Białystok znajduje się w korzystnej sytuacji ze względu na swoje położenie w pobliżu wschodniej granicy Polski. Skutecznie zachęca przedsiębiorców z Ukrainy i Białorusi do działalności na swoim terenie.
– W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania Białymstokiem wśród inwestorów krajowych i zagranicznych. Wynika to w znacznej części z dynamicznego rozwoju miasta i jego infrastruktury, a także z korzystnych zjawisk demograficznych na tle innych miast w Polsce. Naszą przewagą konkurencyjną są ciągle jeszcze dostępne zasoby kapitału ludzkiego. Coraz więcej podmiotów z sektora nowoczesnych usług biznesowych interesuje się lokowaniem tu swojej działalności, a to przekłada się to na rozwój sektora biurowego - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
W ubiegłym roku Ukraińcy i Białorusini założyli w Polsce ok. 3 tys. firm (ok. 6 proc. wszystkich powstałych w tym czasie przedsiębiorstw). To ok. 30 proc. wszystkich nowych firm z kapitałem zagranicznym.
angelika.dorf@bialystokonline.pl