100. rocznicę fundamentalnego dla Polski wydarzenia, jakim był powrót niepodległego państwa na mapę Europy, cały kraj obchodzić będzie bardzo uroczyście. Dlatego warto także dowiedzieć się, w jakiej sytuacji znajdowało się nasze miasto.
Wojsko polskie weszło do Białegostoku dopiero 19 lutego 1919 r. Co sprawiło, że musieliśmy tak długo czekać na wolność? Zwiedzając wystawę, można znaleźć odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzieć się o trudnych warunkach życia mieszkańców w trakcie działań wojennych i pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości.
Ponad 100 lat niewoli odcisnęło się głębokim piętnem na naszej tożsamości, wiele instytucji trzeba było budować od początku. Dzięki uporczywej pracy osób od lat zaangażowanych w podtrzymywanie polskości, działalności kulturalnej, oświatowej oraz samorządowej ten proces przebiegał, nie bez pewnych trudności, dosyć szybko. Białostoczanie witający radośnie polskich żołnierzy byli pełni nadziei na lepszą przyszłość.
Te różne aspekty pierwszych lat w niepodległej Polsce, na wystawie ilustrowane wieloma dokumentami i fotografiami dotychczas nieznanymi lub rzadko pokazywanymi. Komentarzem do niełatwych lat wojny są fragmenty pamiętników uważnego obserwatora tamtych wydarzeń, wówczas ucznia szkoły średniej, Mieczysława Galskiego.
W przeciągu 100 lat pamięć o tamtych wydarzeniach była podtrzymywana oficjalnie lub wręcz w konspiracji. Dzisiaj mamy szczęście wyjątkowo uczcić odzyskaną niepodległość i oddać hołd pokoleniom o nią walczącym. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18.00.
Dopełnieniem ekspozycji w Muzeum Historycznym będzie prezentowana przed białostockim Ratuszem wystawa plenerowa "Ludzie niepodległości". Przybliży ona sylwetki lokalnych działaczy społecznych, polityków, wojskowych, osób duchownych, których działalność umożliwiła włączenie Białegostoku w granice niepodległego państwa polskiego oraz budowę nowych władz samorządowych. Wśród prezentowanych postaci będą zarówno osoby znane białostoczanom, jak i te, które zostały nieco zapomniane.
Zobacz też: Wernisaż wystawy "Białystok wkracza w niepodległość"
anna.d@bialystokonline.pl