Białostoczanie uczcili pamięć ofiar zbrodni z czasów wojny

2017.06.27 18:33
W Białymstoku obchodzono rocznicę jednej z największych tragedii w historii miasta. 27 czerwca 1941 r. Niemcy spalili Wielką Synagogę, a w niej ponad 2 tys. białostoczan narodowości żydowskiej.
Białostoczanie uczcili pamięć ofiar zbrodni z czasów wojny
Fot: UM Białystok/Dawid Gromadzki
Pomnik poświęcony ofiarom spalenia Wielkiej Synagogi

Obchody 76. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku rozpoczęły się w południe. W imieniu prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego kwiaty pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej złożył jego zastępca Przemysław Tuchliński. W uroczystości uczestniczyli także mieszkańcy Białegostoku.

- To bardzo ważne, żeby pamięć o dawnych mieszkańcach Białegostoku i o dziejach miasta trwała, zwłaszcza wśród młodych pokoleń - mówił Przemysław Tuchliński. – Dramat, który rozegrał się tutaj 76 lat temu, był początkiem eksterminacji ludności żydowskiej w naszym mieście. To bardzo bolesna karta w historii Białegostoku.

Wielka Synagoga, która znajdowała się przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej), została wzniesiona w latach 1909-1913. W okresie międzywojennym była najokazalszą synagogą białostocką i cieszyła się największym prestiżem wśród wszystkich bożnic Białegostoku. Została wybudowana wedle projektu Samuela J. Rabinowicza. Była świątynią reformowaną, w której kobiety modliły się obok mężczyzn, choć na osobnych galeryjkach. W okresie międzywojennym, podczas świąt i uroczystości państwowych, w synagodze grała orkiestra Gimnazjum Hebrajskiego.

27 czerwca 1941 r. niemiecka grupa operacyjna, którą dowodził kapitan Gothar Bürkner, spaliła dzielnicę żydowską wraz z Wielką Synagogą. Niemcy kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do Wielkiej Synagogi. Zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali oporu, strzelali. Historycy szacują, że zginęło ok. 2-2,5 tys. osób.

W miejscu, w którym stała synagoga, znajduje się obecnie pomnik w kształcie kopuły zniszczonej bożnicy. Autorami monumentu są Michał Flikier, Maria Dżugała-Sobocińska, Dariusz Sobociński i Stanisław Ostaszewski. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1995 r.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1074 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39