Współpracę Polska-Białoruś-Ukraina ma stymulować specjalny europejski program. W jego ramach można pozyskać ogromne środki finansowe, jest jedanak jeden warunek - strona polska musi współpracować z którymś ze wschodnich sąsiadów.
Po konsultacjach Urzędu Marszałkowskiego z działającym w Białymstoku białoruskim konsulatem znaleziono w Grodnie idealnego dla naszego miasta partnera, z którym można realizować projekty medyczne - grodzieński szpital kliniczny. We współpracy z nim Białostockie Centrum Onkologii będzie doskonalić leczenie nowotworów piersi i jelita grubego, "Śniadecja" zakupi sprzęt na nowy oddział operacyjny i poprawi profilaktykę schorzeń prostaty, a szpital gruźliczny stworzy specjalny blok leczący niebezpieczną gruźlicę lekooodporną. Wszystkie inicjatywy w podobny sposób będą realizowane przez stronę grodzieńską.
Właśnie na te trzy projekty otrzymano pieniądze - w sumie 15,5 mln zł, z czego 8,5 mln trafi do Białegostoku. Urząd Marszałkowski już zapowiedział pomoc w staraniach o następne środki, być może jeszcze większe, z transgranicznego programu. Tym razem skorzystać będzie z nich chciał jeszcze szpital w Choroszczy.
Program Polska-Białoruś-Ukraina to nie tylko możliwość finansowania projektów medycznych. Nasz region skorzystał z niego przy budowie grogi w strefie nadgranicznej (gm. Płaska), ośrodka pobytu i nauki dla niepełnosprawnych (Hajnówka) oraz centrów informacji turystycznej po stronie polskiej i białoruskiej.