Najpierw maski, później rampa
Budimex to kolejna firma, która podała życzliwą dłoń białostockiej organizacji dobroczynnej. Pomysłodawcą pomocy był Karol Chrzanowski, pracownik Budimexu. Zaczęło się od zaopatrzenia hospicjum w środki ochrony, np. maski i płyny do dezynfekcji. Pan Karol złożył wniosek o sfinansowanie przez Budimex zakupu tych niezbędnych w czasie pandemii produktów. Przedsięwzięcie udało się i hospicjum w krótkim czasie otrzymało 8,5 tys. zł.
Pracownicy Budimexu nie poprzestali na tym. Zapytano kierownictwo hospicjum o potrzeby i okazało się, że firma może pomóc również przy pilnej przebudowie wjazdu do nowo utworzonej izby przyjęć.
- Z racji na epidemię, musieliśmy utworzyć izbę przyjęć, gdzie badamy przyjmowanych pacjentów pod kątem COVID-19 – wyjaśnia Jan Kondzior, wiceprezes TPCh "Hospicjum". - Ważne jest, aby taki pacjent trafiał na Izbę maksymalnie krótką drogą, pomijając hol, klatki schodowe itp. Stąd potrzeba rampy, która rozwiąże problem, ponieważ wprowadzi pacjentów bezpośrednio z podwórka do izby przyjęć.
Przebudowa zajęła niespełna tydzień. Rampa była gotowa w połowie lipca 2020 r. Koszt budowy szacowany jest na 10 tys. zł, Budimex zrobił to gratis.
Na tym nie koniec
Kolejną potrzebą Hospicjum jest wstawienie drzwi przeciwpożarowych, aby zapewnić bezpieczeństwo w budynku. To zadanie też wzięli na siebie pracownicy Budimexu.
- Jako jedna z największych firm budowlanych w Polsce Budimex stara się wspierać lokalne organizacje pożytku publicznego w miejscach, gdzie akurat odbywa się budowa - mówi Piotr Doroszko z Budimexu. - Jedną z nich jest pomoc dla Hospicjum. Mamy świadomość, że potrzeby tej placówki są bardzo duże.
Pracownicy starają się również o to, by jako wolontariusze, pozyskać od zarządu Budimexu dodatkowy grant, który można będzie wykorzystać do wsparcia Hospicjum. Jesienią będzie wiadomo, czy inicjatywa ta dojdzie do skutku.
- Działania społeczne są wpisane w politykę naszej firmy – kontynuuje pan Piotr. - Firma ma również inne dwa stałe projekty. Pierwszy - edukacyjno-szkoleniowy - to cykl zajęć, w których uświadamiamy dzieci o zagrożeniach na drogach (Hello ICE). A drugi dotyczy strefy rodzica. Kontaktujemy się ze szpitalami i w ramach wolontariatu pracownicy angażują się do pracy przy drobnych remontach pomieszczeń, gdzie rodzice podczas pobytu dziecka w szpitalu spędzają z pociechami czas np. bawialnie.
angelika.dorf@bialystokonline.pl