Karta jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego potwierdza zdolność wybranej szkoły do zarządzania międzynarodowymi projektami wymiany uczniów. Przyznaje ją Narodowa Agencja Programu Erasmus+, która dokonuje oceny wniosków złożonych przez instytucje działające w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego. W 2016 r. wnioski złożyło 31 podmiotów, akredytację otrzymało jedynie 5.
Wniosek Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych został wysoko oceniony, znalazł się na trzecim miejscu. Przyznanie tej karty "Ekonomikowi" to docenienie programu praktyk zagranicznych realizowanego przez tę placówkę.
- To ważne, aby wszyscy uczniowie i nauczyciele, którzy chcą kształcić się za granicą, mieli taką możliwość w ramach programu Erasmus+ – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Dzięki karcie placówka będzie miała możliwość składania wniosków w uproszczonej procedurze w trakcie naborów do projektów z programu Erasmus+. W bieżącym roku szkolnym placówka będzie aplikowała o nowe środki na praktyki zagraniczne dla uczniów i nauczycieli.
Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych stawia na realizację wyjazdów i praktyk zagranicznych. Od 2013 r. w takich praktykach uczestniczyło 54 uczniów i 7 nauczycieli. 8 nauczycieli odbyło praktyki zagraniczne w ramach dokształcania zawodowego. Dodatkowo 22 praktykantów i 3 nauczycieli przygotowuje się do wyjazdu do Portugalii.
Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego posiada 9 szkół zawodowych z Polski. Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku jest pierwszą szkołą w woj. podlaskim, która otrzymała taką akredytację. Przyznano ją na okres do końca 2020 r.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl