Liderem tego projektu jest Maciej Skorko, którego pomysł został zakwalifikowany do inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów "Hub of Talents".
Firma pracuje nad oprogramowaniem wspomagającym osoby uzależnione od substancji, np. alkoholu lub heroiny oraz zachowań takich jak hazard lub pornografia, a także przydatnym w utrzymaniu abstynencji w trakcie terapii oraz po jej ukończeniu.
Od 2014 r. dr Mateusz Gola i Maciej Skorko prowadzą w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk badania podstawowe nad mechanizmami nałogowych zachowań (tzw. uzależnień behawioralnych) oraz podniesieniem skuteczności ich terapii. Wyniki tych prac oraz wytworzone w ich toku narzędzia informatyczne stały się punktem wyjścia do opracowania technologii, którą rozwijać będzie spółka PredictWatch.
Maciej Skorko jest badaczem i programistą. Głównym obszarem jego badań jest psychologia poznawcza, w szczególności wpływ treningu poznawczego z wykorzystaniem gier komputerowych na pamięć i uwagę wzrokową. Jest twórcą komputerowych aplikacji wykorzystywanych w badaniach za pośrednictwem internetu, w badaniach eksperymentalnej psychologii poznawczej oraz w metodach bazujących na technologiach rzeczywistości wirtualnej.
Natomiast Mateusz Gola to certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny ośrodka Ogrody Zmian. Realizuje on projekty mające na celu: stworzenie narzędzi do rzetelnej i trafnej oceny poziomu natężenia nałogowych zachowań, określenie za pomocą metod neuroobrazowania mechanizmów leżących u podłoża tego typu problemów oraz znalezienie nowych metod pomocy psychologicznej i farmakologicznej dla osób cierpiących z powodu uzależnień.
Pacjenci, terapeuci oraz instytucje prowadzące terapie uzależnień, dzięki stworzonym przez młodych innowatorów narzędziom, będą mogli podnieść skuteczność programów terapeutycznych oraz zmniejszyć szanse nawrotu do uzależnienia po ukończeniu terapii.
dorota.marianska@bialystokonline.pl