W miniony piątek (17.06) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 12 osób, m.in. obywateli Mauretanii i Algierii.
- Zdarzenia miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki: SG Narewka, SG Białowieża, SG Czeremcha i SG Płaska. Grupa 30 osób podchodziła pod granicę na odcinku chronionym przez SG Białowieża, ale osoby wycofały się na Białoruś - przekazują pogranicznicy.
W sobotę (18.06) polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 14 osób, m.in. obywateli Iraku. Zdarzenia te miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki: SG Krynki, SG Czeremcha i SG Płaska.
Z kolei w niedzielę (19.06) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 21 osób, m.in. obywateli Maroka, Senegalu i Indii. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach chronionych przez placówki SG Narewka i SG Czeremcha.
- Na odcinku służbowej odpowiedzialności placówki SG Dubicze Cerkiewne patrole polskie zauważyły 6 żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą - informuje Straż Graniczna.
Zapora na polsko-białoruskiej granicy jest już prawie gotowa - jeszcze w czerwcu ma zostać oficjalnie oddana do użytku. Przęsła zapory ustawione są już na długości 150 km, a w sumie ma mieć 187 km długości. W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektronicznej. Jej budowę prowadzi firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Z kolei za stalowe elementy odpowiada konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z firmami Straż Graniczna podpisała w styczniu, na łączną kwotę 1,2 mld zł.
W tym roku było już 5780 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi na terytorium Polski. Najwięcej odnotowano w marcu - 1766, w tym miesiącu - 387.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl