Od 1 czerwca dzieci w wieku 12 i 13 lat mogą skorzystać z darmowego szczepienia przeciw wirusowi HPV. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, do 23 sierpnia z takiej możliwości skorzystało 84 tys. osób. Specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI) apelują, by korzystać ze szczepienia, ponieważ wirus ten odpowiada za wiele nowotworów i chorób HPV.
Obecnie duży nacisk kładzie się na dotarcie z informacją do rodziców, by mieli świadomość, jak ważne jest to szczepienie.
- Kluczowa jest rola lekarza rodzinnego, do którego najczęściej trafia pacjent. Nie zrobimy niczego bez edukatorów, którzy opowiedzą dzieciom, że szczepienia są potrzebne i sensowne. Wychowawcy w placówkach, nauczyciele w szkołach, dzieci rozmawiające z rówieśnikami – oni wszyscy mogą być edukatorami zdrowia pod warunkiem, że dostarczy się im odpowiednią wiedzę i "zaszczepi” w nich zdrowe nawyki" – podkreśla prof. Teresa Jackowska, ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Szczepionka powinna być podana przed rozpoczęciem aktywności seksualnej
Badacze zauważyli, że skuteczność szczepionki przeciw HPV jest wyższa, jeżeli zostanie ona podana przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. To właśnie dlatego wprowadzono ją u osób w wieku 12 i 13 lat.
- Aby osiągnąć sukces, który jest zakładany, czyli ponad 60% dzieci, które będą zaszczepione w pierwszym roku realizacji tych szczepień, konieczne jest wprowadzenie wielu akcji na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w placówkach medycznych, przez lekarzy pracujących w POZ, ale również przez lekarzy pracujących w szpitalach, przez apteki, ale także konieczna jest współpraca z Ministerstwem Edukacji, aby była możliwość informowania w szkołach o tych szczepieniach przez systemy informatyczne, które są dostępne – dodaje prof. Teresa Jackowska.
Program darmowych szczepień na HPV skierowany jest zarówno do chłopców, jak i dziewczynek. W tym roku mogą z nich skorzystać osoby urodzone w 2010 i 2011 roku. Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach.
Rodzic może zapisać swoje dziecko na trzy sposoby: w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), dzwoniąc na infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00) oraz Internetowe Konto Pacjenta. W przypadku IKP należy się zalogować, wejść w zakładkę "Uprawnienia", a następnie "Konta Twoich dzieci". Po wybraniu konta dziecka trzeba przejść w zakładkę "Profilaktyka", potem "Szczepienie" i na końcu "Umów na szczepienie". Rodzic musi też wskazać, przeciwko czemu chce zaszczepić dziecko, wybrać termin i miejsca oraz potwierdzić wybór.
24@bialystokonline.pl