Ponad 140 tys. dzieci i młodzieży w regionie niebawem rozpocznie wakacje. Będą one odpoczywały w miejscach zamieszkania i poza nimi. Służby apelują m.in. o to, by sprawdzić, w jakich warunkach dzieci spędzą wolny czas. Proszą też o zabezpieczenie ich przed nieprzewidzianymi wydarzeniami.
Podlaski Urząd Wojewódzki przystąpił do akcji Bezpieczne wakacje 2016. W inicjatywę zaangażowane są także różne organizacje, instytucje, inspekcje oraz straż pożarna.
- Chcemy sprawdzić środki komunikacji, autokary, busy. Służby i inspekcje zostały w tym zakresie wyczulone, będą wzmożone kontrole. Jest wiele działań, na które chcemy zwrócić uwagę. W tej sprawie miałem posiedzenie w Centrum Zarządzania Kryzysowego - mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.
Natomiast Kuratorium Oświaty w Białymstoku przygotowało spotkania dla organizatorów wypoczynku. Na terenie województwa podlaskiego, zgodnie z danymi kuratorium, zostaną zorganizowane 72 półkolonie. Ogólnie do instytucji zgłosiły się 333 podmioty, które będą przygotowywały rożne formy wakacyjnego wypoczynku. Zgodę na takie działania uzyskały 243 instytucje.
- Przygotowujemy się w urzędzie do podjęcia pracy polegającej na kontrolowaniu istniejących form wypoczynku na terenie naszego województwa. Bardzo szeroko informujemy rodziców o tym, że w każdej chwili, w przypadku podejrzenia o jakąkolwiek nieprawidłowość, rodzice otrzymają od kuratora informację, gdzie mogą swoje obawy zgłosić – informuje Jadwiga Szczypin, podlaski kurator oświaty.
Wakacje to również czas wzmożonych prac i apeli policji. Funkcjonariusze pojawią się na koloniach i półkoloniach. Będą sprawdzali autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na wakacje. Zaplanowano także działania profilaktyczne. Mundurowi będą też mówili o zagrożeniach czyhających na kąpieliskach. Należy pamiętać, aby dzieci na kąpieliskach, zwłaszcza niestrzeżonych, nie pozostawały same. Ponadto dużo osób ruszy w trasę. Do tej pory wyłącznie w czerwcu na podlaskich drogach zginęło już kilkanaście osób.
- Zazwyczaj tragiczne zdarzenia, których ofiarami są dzieci, zostawiają piętno na wszystkich osobach, które z tym zdarzeniem się stykają. Apelujemy o obdarzenie dzieci opieką, zwłaszcza na obszarach wiejskich, podczas prac polowych, gdzie zazwyczaj dochodzi do jakichś wypadków. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. O wszelkich nieprawidłowościach prosimy informować. Należy dzwonić pod nr 112 - przekonuje insp. Daniel Kołnierowicz, komendant wojewódzki policji w Białymstoku.
Tam, gdzie będą odpoczywały dzieci, pojawi się także straż pożarna oraz Sanepid. Strażacy sprawdzą, czy przestrzegane są przepisy przeciwpożarowe. Natomiast Sanepid będzie prowadził kontrole pod kątem bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego. Inspektorzy będą także przestrzegać przed używaniem alkoholu i dopalaczy.
Ponadto w regionalnej telewizji wyemitowany zostanie spot, który ma przestrzec przed niebezpieczeństwami pojawiającymi się w wakacje.
dorota.marianska@bialystokonline.pl