Zbierajmy wyłącznie grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów). Należy zbierać grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Bowiem młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek. Początkujący grzybiarze powinni zdecydować się na zbieranie jedynie grzybów rurkowych, gdyż w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących.
Warto także pamiętać, by grzyby zbierać do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze, w żadnym wypadku do reklamówek, które powodują zaparzanie grzybów i przyspieszają ich psucie. Nie można zbierać grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Wątpliwości podczas grzybobrania pomoże też rozwiać edukacyjny film:
Jeżeli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni czy podwyższona temperatura, należy niezwłocznie wywołać wymioty i zgłosić się do lekarza.
anna.d@bialystokonline.pl