Letni wypoczynek nad wodą wymaga od każdego z nas rozwagi i czujności. W tym roku już ponad 20 osób utonęło w podlaskich jeziorach i rzekach. Wystarczy, że zapamiętamy kilka najważniejszych zasad, których powinniśmy przestrzegać w kontakcie z wodą, by nasze wakacyjne przygody były bezpieczne i przyjemne.
- Po pierwsze, nigdy nie powinniśmy pływać samotnie. Dodatkowo jeśli jest to możliwe wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy - mówi Bartosz Milewski ze szkoły żeglarskiej Róża Wiatrów. - Jeżeli nie wypoczywamy w okolicach kąpieliska, zawsze powinien nam ktoś towarzyszyć.
Warto też zwrócić uwagę na brzegi jeziora lub morza - powinny być łagodne i twarde. Nigdy nie kąpmy się się w nieznanej rzece, stawach, czy gliniankach. Nie powinniśmy polegać także na dmuchanych zabawkach i materacach, ich atrakcyjność nie koniecznie wiąże się z bezpieczeństwem.
Z kolei wchodząc do wody należy też pamiętać o stopniowym schłodzeniu się. Nagłe wskoczenie do jeziora czy rzeki w upalny dzień może spowodować doznania szoku termicznego, skurczu, a w konsekwencji nawet doprowadzić do utonięcia. Pamiętajmy także, że nie należy też zbyt długo przebywać w wodzie - szczególnie w chłodniejsze dni, ponieważ grozi nam to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się szybko osuszyć i założyć suche ubranie.
Będąc nad wodą miło też można spędzić czas pływając łódką wiosłową czy kajakiem. W przypadku jachtów bezwzględnie konieczna jest obecność osoby, która posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Nauka prowadzenia żaglówki to minimum dwa tygodnie pod okiem doświadczonego instruktora, rodziców czy starszych kolegów. Wchodząc na jacht musimy mieć pewność, że kieruje nim odpowiednia osoba.
W przypadku prostszych sprzętów jak łódki wiosłowe, rowery wodne, czy kajaki możemy sobie poradzić sami. Bez problemu nauczymy się pływać takimi jednostkami w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajmy, aby zawsze zabrać ze sobą kamizelki asekuracyjne.
lukasz.w@bialystokonline.pl