10 dni, 47 wydarzeń, około 200 artystów z Polski i zagranicy - tak w liczbach przedstawiają się Dni Sztuki Współczesnej. Program tegorocznej imprezy zapowiada się niezwykle obiecująco. Rezerwujcie czas między 29 maja a 7 czerwca.
Fot: Bartek Muracki
Podczas DSW wystąpi grupa Zion Train
Organizowane od 29 lat Dni Sztuki Współczesnej to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury.
- To także najstarszy i największy tego typu festiwal w regionie, przybliżający mieszkańcom wartościowe i aktualne zjawiska we współczesnych sztukach, głównie teatrze - podkreśla Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK-u.
Prezentuje wydarzenia i działania z zakresu teatru (alternatywnego, lalkowego, dramatycznego i innych), filmu, muzyki, tańca, sztuki mediów, literatury, sztuk wizualnych i innych. Autorem całego layoutu tegorocznych DSW - m.in. plakatu i spotu - jest Sebastian Łukaszuk.
Premierowe wydarzenia
W ostatnich latach program imprezy budowany jest w oparciu o hasło przewodnie, przy tegorocznej edycji są to "Polifonie. Narracje alternatywne". To okazja do przyjrzenia się różnorodności percepcji i wielogłosowych narracji otaczającej nas rzeczywistości i kondycji współczesnego człowieka.
Festiwal nie może obejść się bez premier. Wśród nich atrakcyjny choreograficznie "Le Flux / Przepływ" w wykonaniu m.in. białostockich artystek, a także spektakl "Śmierć Wrogom Ojczyzny" Michała Stankiewicza - towarzyszyć mu będzie dyskusja.
Plener, ściśle tajna lokalizacja i kaseta magnetofonowa
DSW to także wydarzenia plenerowe. Teatr Fuzja zaprezentuje spektakl "Alicja".
- Jest to bardzo atrakcyjne wizualnie przedstawienie, będzie je można obejrzeć na Rynku Kościuszki od strony Esperanto Cafe - zaprasza Anna Łuszyńska z BOK-u, koordynator festiwalu.
Intrygująco zapowiada się też propozycja "Ambasada" Teatru Usta Usta Republika - w ściśle tajnej lokalizacji. Aby do niej dotrzeć, trzeba najpierw odnaleźć stronę internetową i wypełnić zamieszczony tam formularz. Z kolei Teatr Latarnia przedstawi filmowy zapis prób do spektaklu "Solaris", a także muzyczne słuchowisko - uwaga! - na kasecie magnetofonowej.
Wieczory w Famie, czyli muzyka
Muzyczna odsłona DSW rozpocznie się od białostockiego akcentu. Z projektem "Gombrowicz" wystąpi trio Zerova, które łączy soczyste elektroniczne bity i organiczne dźwięki z rytmiczną prozą Witolda Gombrowicza.
Z kolei materiał ze swojego solowego albumu "Nielot" zaprezentuje Błażej Król, niegdyś z UL/KR.
Zagraniczna gwiazda to Zion Train, których przedstawiać nie trzeba. Prekursorzy cyfrowego dubu obchodzą 25-lecie na scenie. DSW nie powinni też przegapić wielbiciele Świetlików, które łączą muzykę alternatywną z poezją. Krakowska grupa będzie promować płytę "Sromota". Młodsze pokolenie reprezentuje duet The Dumplings - nastolatkowie z Zabrza, którzy podbili Internet swoim świeżym spojrzeniem na elektronikę i właśnie wydali płytę. Ciekawą propozycją jest również BOKKA - jeden z najgłośniejszych debiutów na polskiej scenie występujący incognito.
Powstanie mural na Dziesięcinach
DSW to również działania streetartowe, czyli akcja ESSA. Będzie miała trzy odsłony. Dwie z nich to tzw. jamy (eventy graffiti z udziałem artystów lokalnych i zaproszonych gości) - na dziedzińcu Domu Dziecka przy Słonimskiej oraz w pobliżu garaży przy ul. Popiełuszki. Nowy mural powstanie na ścianie szczytowej bloku przy ul. Gajowej 77.
Festiwalowe działania nie ograniczają się jedynie do Forum i Famy. Inne miejscówki to m.in. BTL, Akademia Teatralna, hala architektury czy Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB. Budżet imprezy zamknął się w kwocie 450 tys. zł. Program jest bardzo obszerny - przedstawiliśmy wybrane wydarzenia. Portal BiałystokOnline.pl patronuje imprezie.
Program: XXIX Dni Sztuki Współczesnej 2014
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
anna.d@bialystokonline.pl