Projekt "Fortece na bagnach. Nieinwazyjne rozpoznanie wybranych grodzisk dolinnych typu Jatwieź Duża" zakładał inwentaryzację nowo odkrytych grodzisk i przeprowadzenie kompleksowych badań nieinwazyjnych na czterech wyselekcjonowanych obiektach. Dobór stanowisk uwzględniał pełne spektrum zróżnicowania cech morfologicznych i przestrzennych. Uzyskane wyniki miały służyć rozpoznaniu grodzisk - ich konstrukcji i zasięgu - stanowiąc podstawę do tworzenia planów ich ochrony.
30 listopada 2019 r. zakończył się zasadniczy etap realizacji projektu. W trakcie jego realizacji udało się zweryfikować 22 grodziska pochodzące z późnej epoki brązu. Cztery z nich (w Jatwiezi Dużej w gminie Suchowola, Kościukach w gminie Choroszcz, Moniuszkach w gminie Jaświły i Filipach w gminie Wyszki) przebadano metodami nieinwazyjnymi oraz przeprowadzono kompletną analizę geograficzną i archeologiczną. Efektem tych działań jest m.in. niespełna 7 ha zobrazowań geomagnetycznych oraz 23 km echogramów georadarowych, które posłużą do dalszej działalności naukowej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Projekt realizowany był przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Spotkanie podsumowujące projekt odbędzie się w środę (18.12) o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym.
Zobacz też: Podsumowanie projektu: "Fortece na bagnach..."
anna.d@bialystokonline.pl