Posiedzenie w Białymstoku
W piątek, 7 czerwca, premier Donald Tusk ogłosił, że w poniedziałek, 10 czerwca, odbędzie się posiedzenie rządu, które poprzedzi ważne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent Duda zwróci szczególną uwagę na kwestie dotyczące bezpieczeństwa naszej wschodniej granicy. Jest to znaczący gest podkreślający priorytetowe znaczenie bezpieczeństwa kraju oraz gotowość do podejmowania konkretnych działań w tej sprawie.
- W poniedziałek odbędzie się posiedzenie rządu. To posiedzenie rządu poprzedzi spotkanie z panem prezydentem Andrzejem Dudą w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Będę także prosił następnie wszystkich wojewodów z województw przygranicznych o rozmowę tam, w Białymstoku, na temat działań, jakie musimy podejmować przy polskiej granicy we wszystkich województwach granicznych i o aktualnej sytuacji przy granicach - powiedział premier Donald Tusk.
O czym będą rozmawiać?
Minister w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Kolarski, podkreślił, że prezydent podczas nadchodzącego poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku będzie dążył do zgłębienia szczegółów aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szczególny nacisk zostanie położony na informacje dotyczące zatrzymania polskich żołnierzy, co stanowi istotny aspekt bezpieczeństwa kraju.
Wojciech Kolarski wskazywał, że Prezydent chce podczas RBN poruszyć sprawę tragedii, która się wydarzyła, jak do niej doszło, zbadać przyczyny. Wczoraj Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł ugodzony nożem żołnierz 1. Brygady Pancernej. Dodał, że tematem będzie też sytuacja, o której dowiedzieliśmy się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach – „skandaliczna, bulwersująca Polaków, kiedy okazało się, że polscy żołnierze, ci, którzy bronią naszej granicy zostali potraktowani w sposób haniebny, upokarzający dla polskiego munduru”.
- Należy wyjaśnić dogłębnie, jak do tego doszło, że zwierzchnik sił zbrojnych nie posiadał wiedzy, że polscy żołnierze zostali aresztowani i brutalnie zatrzymani (...) i dowiedział się o tym z mediów - powiedział Wojciech Kolarski.
Według Wojciecha Kolarskiego, wybór Białegostoku na miejsce posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego "pokazuje znaczenie tego wydarzenia". Minister podkreślił, że dla prezydenta istotne jest to, co dzieje się na granicy, dlatego też podjęta została decyzja o zwołaniu Rady. "Prezydent nie często zwołuje posiedzeń RBN. To instytucja, która ma charakter doradczy. Prezydent zwołuje RBN tylko w szczególnych sytuacjach. A obecnie mamy do czynienia z taką sytuacją, istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego państwa" - podkreślił Wojciech Kolarski. Jego słowa potwierdzają, że kwestie graniczne są priorytetem dla prezydenta, który podejmuje działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności naszego kraju.
24@bialystokonline.pl