Od środy (24.02) w czytelni Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku przy ul. Warsztatowej upublicznione są teczki tajnego współpracownika ps. "Bolek". Jest to pięć kopii elektronicznych udostępnianych na stanowiskach komputerowych i jedna papierowa. Oryginały tych akt znajdują się w Warszawie.
Z archiwaliami można zapoznać się w Białymstoku w godz. 8.00–15.00. Nie każdy może jednak do nich zajrzeć. Prawo do tego będą miały osoby prowadzące badania naukowe oraz dziennikarze. Dokumenty są udostępniane także w delegaturze białostockiego oddziału IPN w Olsztynie.
20 lutego przekazano do IPN-u pierwszą partię dokumentów zabezpieczonych 16 lutego w domu Marii Kiszczak, wdowie po Czesławie Kiszczaku. Są to archiwalia o sygnaturach: IPN BU 3333/1 t. 1 - Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" dot. Lech Wałęsa, imię ojca: Bolesław, ur. 29-09-1943 r. w m. Popowo (gmina Tłuchowo); IPN BU 3333/1 t. 2 - Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" dot. Lech Wałęsa, imię ojca: Bolesław, ur. 29-09-1943 r. w m. Popowo (gmina Tłuchowo)oraz IPN BU 3333/2 - Pismo Czesława Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie z dnia 5 kwietnia 1996 r. w sprawie przekazania do AAN dokumentów dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB. Teczka personalna ma 183 strony, a teczka pracy - 576. Właśnie te dokumenty są udostępnione w Białymstoku.
Natomiast na razie jeszcze tylko w warszawskim IPN dziennikarze i naukowcy mogą zajrzeć do drugiej partii dokumentów po Czesławie Kiszczaku. Są to np.: kserokopie zdjęć, na których występują m.in.: Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek; fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka; różne jego notatki i kopie dokumentów oraz projekty wystąpień przed Trybunałem Stanu.
ewelina.s@bialystokonline.pl