- Akcja będzie prowadzona w okolicy wsi Baciuty na trasie Białystok – Wysokie Mazowieckie, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego. Ten odcinek wytyczony został na podstawie wcześniejszych obserwacji - to właśnie tu odnotowano w poprzednich latach dużą śmiertelność płazów w czasie ich wiosennych wędrówek do miejsc rozrodu – informuje dr Agata Kostro-Ambroziak, opiekun Koła Naukowego Biologów działającego przy Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Studenci ustawili już płotki uniemożliwiające płazom wyjście na drogę. Wzdłuż nich wkopane zostały wiaderka, do których będą wpadały wędrujące płazy. Kontrole wiaderek będą przeprowadzane dwukrotnie lub trzykrotnie w ciągu doby. Następnie płazy będą przenoszone na drugą stronę drogi i wypuszczane.
Zanim to jednak nastąpi studenci będą oznaczać gatunki złowionych płazów, mierzyć je i określać ich płeć. Jednocześnie prowadzone będą pomiary wybranych czynników pogodowych, w celu zbadania ich wpływu na tempo migracji płazów. To dlatego, że w akcji chodzi nie tylko o doraźne ratowanie zwierząt, ale też o badania, które pozwolą lepiej chronić je w przyszłości – np. dzięki budowie przepustów pod drogą.
Działania studentów potrwają do kwietnia, ale szczególnie intensywnych migracji biolodzy spodziewają się w przyszłym tygodniu. Każdy kto chciałby się przyłączyć, może skontaktować się z Kołem Naukowym Biologów mailowo: knb@uwb.edu.pl.
Akcja Płotki jest cykliczną akcją, prowadzoną nieprzerwanie od 2002 roku. Jej efektem jest przeniesienie przez drogę ponad 37 tys. płazów.
malgorzata.c@bialystokonline.pl