Zaginięcia starszych osób
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku rozpoczął wdrażanie kampanii społecznej pod nazwą "Ja pamiętam... A TY?".
- Seniorów, którzy mają problemy z pamięcią przybywa coraz więcej w naszym społeczeństwie, co tylko wzmaga potrzebę troski i opieki wobec tej szczególnej grupy społecznej. Osoby te ze względu na związane z wiekiem choroby takie jak zaniki pamięci, kłopoty z koncentracją i orientacją przestrzenną – znajdują się w grupie szczególnego ryzyka, jeśli chodzi o zaginięcia, których liczba w ostatnich latach narasta – informuje nadkom. Maciej Zakrzewski, naczelnik wydziału prewencji KWP w Białymstoku.
Tylko w tym roku w województwie podlaskim zaginęło ponad 480 osób. Wśród nich były 53 osoby powyżej 60. roku życia. Najczęstsze powody zaginięć związane są z chorobą, niechęcią dalszego życia, próbami samobójczymi. Wiele z zaginionych osób to podopieczni domów pomocy społecznej. Cześć z ogółu zaginionych niestety policja odnajduje jako zwłoki.
- Chcemy zasygnalizować wszystkim osobom z najbliższego otoczenia osób starszych, szczególnie tych cierpiących na zaniki pamięci, że troska o ich bezpieczeństwo to obowiązek nas wszystkich – członków rodziny, znajomych, sąsiadów. Pragniemy również pokazać bliskim opiekującym się chorymi seniorami, że nie są sami – dodaje Zakrzewski.
Spot z Pawłem Małaszyńskim
W ramach akcji przygotowano spot z udziałem Pawła Małaszyńskiego.
- Ważne, że ktoś zwrócił uwagę na potrzebę kontaktu i opiekę nad osobą starszą. A jeśli chodzi o pana Pawła, to w ogóle człowiek ciepły, serdeczny. Miałam wrażenie, że się znamy całe życie - wspomina Zdzisława Piekarska, która zagrała z Pawłem Małaszyńskim.
- Pamiętajmy, że struktura ludności naszego kraju zmienia się i że starsze osoby będą stanowić w przyszłości coraz większy procent ogółu polskiego społeczeństwa. Dlatego też, tak istotne jest, abyśmy wszyscy, w tym także służby, instytucje pomocowe oraz przedstawiciele służby zdrowia byli do tego odpowiednio przygotowani - przypomina Zakrzewski.
W Polsce systematycznie rośnie liczba osób zaginionych, około 20 % tej grupy – to właśnie osoby starsze. Na terenie województwa podlaskiego ich liczba oscyluje w granicach 600 osób rocznie, z czego zaginięcia seniorów (osób w wieku 60+) kształtują się na poziomie 11-13% i przejawiają tendencję wzrostową. Na szczęście większość osób udaje się odnaleźć.
dorota.marianska@bialystokonline.pl