- Nie ukrywam, że jest to dla mnie wielki zaszczyt - mówił, przedstawiając projekt uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Białegostoku dla abp. Edwarda Ozorowskiego, Tadeusz Truskolaski.
Edward Ozorowski urodził się w 1941 r. w Wólce-Przedmieście. Studiował w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
- W tym roku mija 50 lat od święceń kapłańskich. Jest to jeden z powodów, dlaczego dziś zajmujemy się uchwałą o nadaniu honorowego obywatelstwa - podkreśla Truskolaski.
Prezydent Białegostoku zaznaczał, że Edward Ozorowski to jeden z najmłodszych biskupów w historii kościoła w Polsce - 31 stycznia minie 35 lat od nadania mu sakry biskupiej. Może pochwalić się bogatym dorobkiem naukowym oraz szybko zdobywanymi stopniami naukowymi.
Abp Edward Ozorowski pracował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1994 r. został profesorem zwyczajnym historii teologii i dogmatyki. Pełnił urząd rektora AWSD w Białymstoku oraz kierownika Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku. Metropolitą Białostockim został mianowany przez papieża Benedykta XVI w 2006 r.
- Jest bardzo zaangażowany w dialog ekumeniczny. Widzimy bardzo dobre relacje pomiędzy kościołem katolickim a cerkwią prawosławną.
Do zasług abp. Ozorowskiego należą m.in. przygotowanie wizyty Ojca Świętego w Białymstoku i beatyfikacji ks. Michała Sopoćki. Kapłan ma też wiele osiągnięć na polu naukowym, szczególnie w zgłębianiu refleksji teologicznej nad człowiekiem i jego miejscem w historii zbawienia.
W trakcie 2 kadencji to dopiero drugi wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa. W 2007 r. otrzymał je wnuk Ludwika Zamenhofa - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof.
- Jest to bardzo ekskluzywne grono - zaznacza prezydent.
Honorowi obywatele to m.in. Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk.
ewelina.s@bialystokonline.pl