II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli wszystkich państw biorących w niej udział. Wg różnych szacunków w trakcie jej trwania mogło zginąć nawet 72 mln ludzi, w tym 47 mln cywilów. W Polsce życie straciło 160 tys. żołnierzy i prawie 2,5 mln cywilów, a w Holokauście zamordowano 3 mln polskich Żydów. W sumie działań nie przeżyło ponad 16% obywateli Rzeczypospolitej.
Główne uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędą się w Białymstoku, w samo południe, przy pomniku Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku. Rozpoczną się podniesieniem flagi państwowej i odegraniem Hymnu Państwowego. Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i czas na modlitwę w obrządkach katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Następnie zostanie odczytany apel poległych i oddana salwa honorowa. Pod pomnikiem zostaną złożone wieńce i kwiaty.
O godz. 11.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego odbędzie się panichida za obrońców miasta we wrześniu 1939 r. i wszystkich poległych w II wojnie światowej. W tej samej intencji, o godz. 13.00, w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Jałbrzykowskiego zostanie odprawiona msza święta.
Dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz obrony Białegostoku w Kampanii Wrześniowej 1939 r. w niedzielę (1.09) o godz. 12.00 w mieście zostaną włączone na 3 minuty syreny alarmowe.
W związku z rocznicą specjale spotkania zaplanowano również w Tykocinie. O godz. 15.00 w Muzeum w Wielkiej Synagodze Waldemar Tyszuk wygłosi wykład "Tykocin w czasie II wojny światowej", potem będzie wyświetlony film dokumentalny "Wobec ciszy" w reżyserii Karola Kalistego. Opowiada on o byłych więźniach obozów koncentracyjnych z Tykocina wywiezionych w 1944 r. W ramach represji po zabójstwie komendanta miejscowego posterunku żandarmerii, aresztowano i wywieziono do obozów śmierci dorosłych mieszkańców miasta. Ci, którzy pozostali - starcy i dzieci - oczekując na powrót swoich bliskich, żyli w niemal wymarłym mieście. Film będzie wyświetlany również o godz. 19.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej (po mszy św.).
ewelina.s@bialystokonline.pl