Każdy z Oddziałów Muzeum Podlaskiego będzie zapraszał do swojej siedziby w wybrany weekend roku 2019. Warto więc zarezerwować sobie czas już teraz.
Barok nad Białą
Na pierwszy muzealny weekend pod hasłem "Barok nad Białą" warto wybrać się do Muzeum Historycznego przy ul. Warszawskiej 37.
W czwartek (17.01) o godz. 18.00 odbędzie się tam premiera widowiska multimedialnego "Wersal Północy wśród dźwięków i świateł". Po trwających niemal rok przygotowaniach można będzie obejrzeć wystawę "Białystok - makieta barokowego miasta" w nowej aranżacji, wzbogaconej o widowisko multimedialne (mapping) "Wersal Północy wśród dźwięków i świateł", dla którego kanwą są dzieje XVIII-wiecznego Białegostoku. Przygotowano je w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, rosyjskiej) i w specjalnym wydaniu dla najmłodszych. Utrzymana w XVIII-wiecznej stylistyce opowieść o "Wersalu Północy", wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.
Ruszajmy w niepowtarzalną podróż w czasie. Przejdźmy się ulicami nieistniejącego już miasta i spotkajmy jego mieszkańców. Dajmy się uwieść magii pałacowych ogrodów i zawirujmy w rytm barokowej muzyki. Poznajmy warunki codziennego życia naszych antenatów i odwiedźmy ważne dla nich miejsca osadzone w topografii miasta.
Pokaz daje niepowtarzalną możliwość obserwacji panoramy Białegostoku i w sposób uporządkowany, a jednocześnie ciekawy naświetla jego najważniejsze obszary i budowle. Mając przed oczyma jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i "opowiedzianą" słowami lektora, ma się wrażenie, że historia miasta jest na wyciągnięcie ręki. Wstęp na prezentację jest bezpłatny.
Pokazy widowiska multimedialnego zaplanowane są także w sobotę i niedzielę (19-20.01). Maksymalna liczba uczestników na jednym pokazie to 30 osób. Organizowane będą też spotkania dla rodzin z dziećmi. Obowiązują zapisy.
Szczegóły: 7 muzealnych weekendów - "Barok nad Białą"
Co jeszcze w planach?
Znane są już też terminy kolejnych muzealnych weekendów. W marcu (16-17.03) warto wybrać się do Muzeum w Tykocinie - odbędzie się tam spotkanie pod hasłem "Nowe kolory synagogi". Kwiecień upłynie pod znakiem archeologii. W Osowcu-Twierdzy uczestnicy spotkania odkrywać będą "Skarby na piaskach". W czerwcu (8-9.06) przeniesiemy się do Muzeum w Bielsku Podlaskim - w planach jest weekend pod hasłem "Kochamy historię!".
Wrzesień (14-15.09) przyniesie spotkanie w białostockim Ratuszu pod hasłem "Sztuka bez granic". W październiku (12-13.10) zgłębiać będzie można rzeźbę - nie gdzie indziej, a w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W listopadzie (12-17.11) można wybrać się na "Tête-à-tête z Branickimi" do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Grudzień (6-8.12) to wizyta w Muzeum Ikon w Supraślu i spotkanie pod hasłem "Któż, jak nie Mikołaj?".
anna.d@bialystokonline.pl