Oficjalne obchody rozpoczną się godz. 11.00. Wtedy zostaną złożone kwiaty przy pomniku spalonej wielkiej synagogi przy ul. Suraskiej. W południe główne uroczystości przeniosą się pod pomnik Bohaterów Getta na placu Mordechaja Tanenbauma. Godzinę później, nieopodal, w Centrum Kształcenia Ustawicznego, zaplanowano spotkanie okolicznościowe.
Obchody rocznicy powstańczego zrywu ludności żydowskiej w okupowanym Białymstoku to także wydarzenia kulturalne. O godz. 14.00 Białostocki Teatr Lalek wystawi spektakl "Z krwi i nadziei" na podstawie wspomnień Samuela Pisara w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego.
Powstanie w getcie w Białymstoku, drugie co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim, wybuchło 16 sierpnia 1943 r. Trwało dobę, a przez kolejne kilka dni broniły się tylko nieliczne punkty oporu. Przywódcy powstania, Mordechaj Tenenbaum i Daniel Moszkowicz, wobec beznadziejności sytuacji popełnili samobójstwo. Niedługo później hitlerowcy zlikwidowali getto, a jego mieszkańców wywieźli do obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie.
Przeczytaj także:
"Życie bez pamięci". Wspomnienia białostockiego Żyda