6 nowych tabliczek odsłonięto w Alei Bluesa

2017.09.18 12:08
Tomek Kamiński, Robert Panas, Grzegorz Kapołka, Benedykt Kunicki, Wojciech Skowroński i Andrzej Pluszcz - tabliczki z nazwiskami tych osób odsłonięto w niedzielę (17.09) w Alei Bluesa.
6 nowych tabliczek odsłonięto w Alei Bluesa
Fot: Anna Dycha
Aleja Bluesa

Aleja Bluesa powstała w przejściu między Rynkiem Kościuszki i ulicą Legionową w 2008 r. Do uhonorowanych już ponad 50 artystów i popularyzatorów bluesa dołączyły kolejne znane nazwiska.

Nowe tabliczki odsłonięte

Pojawiło się 6 nowych tabliczek. Pierwszą uhonorowano harmonijkarza Tomka "Cynamona" Kamińskiego, znanego z projektu "Harmonijkowy atak". Stworzył on także harmonijkowy hejnał miejski, który odtwarzany jest z wieży Ratusza w czasie festiwalu Jesień z Bluesem. Uhonorowano także Roberta Panasa, perkusistę związanego z Formacją Fru.

Kolejna wyróżniona osoba to Grzegorz Kapołka - pochodzący ze Śląska gitarzysta bluesowy i jazzowy. Benedykt Kunicki - także wyróżniony tabliczką - jest propagatorem bluesa i twórcą Jimiway Blues Festival odbywającego się w Ostrowie Wielkopolskim.

Uhonorowano też nieżyjących "ludzi bluesa": Wojciecha Skowrońskiego, pianistę, wokalistę i kompozytora oraz Andrzeja Pluszcza, współtwórcę formacji Recydywa Blues Band.

Po odsłonięciu tabliczek fani bluesa spotkali się w klubie Fama, gdzie wystąpili Kamiński & Tymkoff oraz Grzegorz Kapołka Trio.

Białystok czuje bluesa

Pomysł utworzenia Alei Bluesa pojawił się w 2007 r., a jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30. jubileuszu Kasy Chorych i Jesieni z Bluesem oraz 25. rocznicy tragicznej śmierci białostockiego muzyka Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków tego gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Aleja Bluesa, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

- Białystok to miasto z muzycznymi tradycjami, warto je kultywować - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. - To właśnie u nas organizowany jest najstarszy w kraju festiwal bluesowy, czyli Jesień z Bluesem. I to stolica Podlasia, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydowała się uhonorować ten gatunek muzyczny tworząc Aleję Bluesa.

W białostockiej Alei Bluesa upamiętnieni zostali m.in.: Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Dariusz Dusza, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Maria Jurkowska, Jerzy "Kawa" Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Bogdan Loebl, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel, Ada Rusowicz, Józef Skrzek, Jarek Tioskow, Sławek Wierzcholski czy Leszek Winder.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1821 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39