Dzięki setkom milionów ze środków europejskich regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa będą mogły zrealizować wiele inwestycji. Możliwy będzie m.in. zakup nieruchomości, budowa obiektów, budowa mroźni, remont istniejących budynków, a także zakup sprzętu medycznego, np. wirówek, wagomieszarek do pobierania krwi, inkubatorów z mieszalnikami, prasy do preparatyki krwi.
Pieniądze będą mogły być także przeznaczone na zakup środków transportu sanitarnego: ambulansów do poboru krwi, pojazdów do transportu krwi i jej składników. To wszystko zalicza się do inwestycji realizowanych z projektu wsparcia podmiotów funkcjonujących w obszarze publicznej służby krwi REACT-EU.
W ramach tej inicjatywy wpłynęło 21 wniosków na realizację różnego rodzaju inwestycji w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wszystkie uzyskały pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia.
- Podnosząc jakość w systemie ochrony zdrowia, nie możemy zapominać o obszarze krwiodawstwa. Epidemia COVID-19 dobitnie ukazała nam jak istotna dla naszego życia i zdrowia jest krew i jak ważne by ona nieprzerwanie "płynęła” do naszych szpitali. Niezakłócone działanie regionalnych centrów krwi i podniesienie poziomu obsługi krwiodawców to jeden z priorytetów naszych działań – mówi wiceminister Marcin Martyniak, odpowiedzialny w Ministerstwie Zdrowia za obszar inwestycji.
justyna.f@bialystokonline.pl