212 osób będzie odśnieżać Białystok. 15 listopada rozpoczyna się sezon zimowy

2022.11.14 17:58
15 listopada miasto oficjalnie rozpoczyna sezon zimowy. W jego przeddzień firmy odśnieżające boją się drożyzny, inflacji i rosnących oczekiwań płacowych.
212 osób będzie odśnieżać Białystok. 15 listopada rozpoczyna się sezon zimowy
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Zimą 2022/2023 odśnieżaniem ulic i chodników zajmią się, w zależności od sektorów, firmy: MPO Sp. z o.o., KOMA Białystok Sp. z o.o., Garden Designers Sp. z o.o., Garden-COM, Probet, Astwa Sp. z o.o., TRAW–SAD, MPO Sp. z o.o., Mawi oraz Reflex. Trzeba pamiętać, że w jednym sektorze mogą pracować nawet 3 różne firmy: inna do odśnieżania głównych ulic, inna do odśnieżania ulic osiedlowych i kolejna do dbania o chodniki.

O obowiązkach wynikających z umów oraz ewentualnych zagrożeniach przed rozpoczynającym sezonem zimowego oczyszczania miasta rozmawiał z przedstawicielami tych firm prezydent Tadeusz Truskolaski.

- Zależy nam wszystkim na jak najlepszych efektach współpracy – mówił Tadeusz Truskolaski. – Ten efekt to rzetelne wywiązywanie się z podpisanych umów. Wszyscy chcemy, by tegoroczna zima był jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.

Wykonawcy potwierdzili gotowość do wypełniania ustalonych w umowach obowiązków, chociaż zwrócili też uwagę na trudności, z jakimi się mierzą.

– Odnośnie soli drogowej to tragedii nie widzę – mówił Kazimierz Rafałko z firmy Garden. – Jednak wszyscy borykamy się z drożyzną, oczekiwaniami płacowymi oraz inflacją. Oczywiście zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tegoroczna zima nie zaskoczyła drogowców.

Zadania realizowane przez firmy odśnieżające są zależne od pogody, od tego, czy zima jest bardzo łagodna, łagodna, normalna czy też ciężka. Czas na doprowadzenie nawierzchni do opisanego standardu uzależniony jest od czasu i intensywności wystąpienia opadów śniegu i innych zjawisk atmosferycznych (np. gołoledź).

Firmy będą prowadziły działania w ramach 3 rodzajów akcji. Akcja bierna oznacza, że firmy są w dyspozycji miasta, pełnią dyżury dyspozytorskie i patrolują drogi, zwalczają śliskość na mostach, wiaduktach, estakadach oraz zjazdach i podjazdach oraz usuwają sople lodowe z obiektów inżynierskich. Akcja interwencyjna polega na jednokrotnym posypaniu środkami chemicznymi wszystkich ulic. Natomiast
Akcja czynna to usuwanie i zwalczanie śliskości, zgodnie z przyjętymi standardami prowadzenia robót.

Przy oczyszczaniu miasta będzie pracowało 212 osób.

W tym sezonie, by zminimalizować ryzyko trudności z odśnieżaniem przy ekstremalnych warunkach pogodowych Miasto Białystok wprowadziło m.in. wymóg posiadania przez wykonawców minimalnych ilości soli, chlorku wapnia lub magnezu i kruszywa; istniejący system monitoringu pojazdów (GPS) został rozbudowany o nowe funkcje; wprowadzono też monitoring wizyjny w bazach wykonawców, by na bieżąco kontrolować ilości zgromadzonych materiałów oraz prowadzone działania.

Zimowe odśnieżanie miasta w sezonie 2022/2023 to koszt niemal 25 mln zł. Dla porównania w 2021/2022 było to około 14 mln zł. Jakim sprzętem i zapasami dysponują wykonawcy na rozpoczynający się sezon pisaliśmy tu: Czy Białystok jest gotowy na zimę? Na odśnieżanie miasto wyda 24 mln zł

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1820 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39