Mini-przewodnik ma pokazać, jak wiele ciekawych miejsc można znaleźć poza utartym szlakiem. Ma być on inspiracją do dalszych poszukiwań nieodkrytych skarbów na mapie turystycznej Polski. Co ciekawe, z opisanych w nim 11 propozycji, często zupełnie pomijanych przy planowaniu podróży po kraju, 2 znajdują się w województwie podlaskim.
Pierwsze, zdaniem autorów, godne polecenia miejsce to kładki Śliwno - Waniewo nad rzeką Narew. Most pomiędzy miejscowościami pozwolił odtworzyć historyczną trasę, która przebiegała tędy w XV w. Dzięki przeprowadzeniu kładki, tereny bagienne udostępniono badaczom i turystom. Największą atrakcją jest pontonowy fragment przeprawy, gdzie do poruszania się należy użyć siły własnych mięśni. Okolica słynie ze ścieżek rowerowych, biegnących oczywiście także wzdłuż kładki i drewnianych wież widokowych.
Drugie z podlaskich miejsc poza szlakiem to Puńsk - wieś, w której przechodnie mówią po litewsku, a nawet tablica przy wjeździe nie pozostawia wiele wątpliwości: Puńsk-Punskas. Nie oznacza to, że przekroczona została granica – taki dualizm kształtował się na przestrzeni stuleci, począwszy od założenia wsi w XI w. Dzisiaj głównymi atrakcjami, przyciągającymi turystów, są pozostałości dawnej synagogi, neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, muzeum regionalne, a w okolicy skansen. Dla spragnionych prac manualnych gratką będzie możliwość samodzielnego wyrobienia krajek – tkanych na krosnach, wzorzystych kolorowych pasów.
Na szlaku "Poza szlakiem" znalazły się też m.in. łódzkie murale, miasto Paczków czy Skamieniałe Miasto na Pogórzu Środkowobeskidzkim.
Przewodnik można obejrzeć na www.hrs.com/pl/projekty/poza-szlakiem/.
ewelina.s@bialystokonline.pl