140 tys. ludzi zostało zabranych z domów. Wciąż o nich pamiętamy

2018.02.07 13:52
10 lutego przypada 78. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Z tej okazji Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało 3-dniowe obchody.
140 tys. ludzi zostało zabranych z domów. Wciąż o nich pamiętamy
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Obchody 77. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir

W nocy z 10 na 11 lutego 1940 r. do tysięcy polskich domów zapukali funkcjonariusze NKWD. Był to początek akcji deportacyjnej na Syberię blisko 140 tys. ludzi, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski zostali uznani za wrogów ZSRR. Deportacje miały też podłoże ekonomiczne - sybiracy mieli stanowić tanią siłę roboczą przy wyrębie lasów, budowie linii kolejowych itp.

Z terenu byłego województwa białostockiego wywieziono blisko 13 tys. osób. Zesłano głównie osadników wojskowych i cywilnych oraz leśników. Była to pierwsza z czterech masowych deportacji sowieckich w latach czterdziestych.

Pamięć o osobach, które objęła wywózka, pielęgnuje Muzeum Pamięci Sybiru. 3-dniowe obchody rocznicy tych wydarzeń rozpoczną się 8 lutego od uroczystości w Archidiecezjalnym Centrum Konferencyjno-Wystawniczym przy ul. Kościelnej (godz. 16.00). Po części oficjalnej odbędzie się występ Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej oraz prezentacja filmu "Dzieci tułacze" i spotkanie z jego reżyserem Józefem Gębskim. Na koniec zostanie podsumowany konkurs literacki "Historia jednej fotografii" organizowany przez muzeum przy patronacie Związku Sybiraków. Efektem prac uczestników jest publikacja zawierające nagrodzone prace.

Następnego dnia, także o godz. 16.00, w przestrzeni miejskiej odbędzie się flash mob pod hasłem "Noc 10 II 1940. Pamiętamy", przypominający wywózkę na wschód i osoby deportowane. Sylwetki ludzkie zostaną rozmieszczone w trzech punktach w przestrzeni miejskiej, na Rynku Kościuszki przy Ratuszu, przy budynku Galerii Sleńdzińskich, a także na skwerze im. Konstantyna I Wielkiego, obok cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.

10 lutego obchody przeniosą się do Białowieży, gdzie zorganizowana zostanie gra terenowa śladami osób deportowanych. Po zakończeniu zabawy nastąpi wspólne ognisko. Początek o godz. 12.00, przy budynku Instytutu Badawczego Leśnictwa. Osoby zainteresowane udziałem mogą zgłosić się do koordynatorów: Anny Kietlińskiej (a.kietlinska@sybir.bialystok.pl) i Bogusława Kosela (b.kosel@sybir.bialystok.pl).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1800 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39